WP: Европа обмисля разполагането на до 30 000 войници в Украйна и чака САЩ да я насърчи
Мироопазващата перспективата придоби популярност, докато европейците търсят ролята си в преговорите между екипа на Тръмп и Москва, които могат да оформят сигурността на континента
Европейският съюз обмисля да разположи между 25 000 и 30 000 войници в Украйна като част от потенциално споразумение за прекратяване на огъня във войната между Русия и Украйна. Това пише The Washington Post в статия под заглавие "Европейците планират войски да подкрепят прекратяването на огъня в Украйна и искат подкрепата на САЩ", която цитира Укринформ.
Съединените щати изпратиха на европейските правителства набор от въпроси за това какво ще им трябва от САЩ, за да осигурят на Украйна гаранции за сигурност. Говорител на Държавния департамент на САЩ каза, че Вашингтон "е дал ясна информация, че очаква европейските партньори да поемат водеща роля в създаването на трайна рамка за сигурност и очаква с нетърпение техните предложения".
Европейски официални представители подчертаха, че биха обмислили изпращането на войски в Украйна само, ако САЩ предоставят гаранции за сигурност.
Последната версия на европейския план предвижда сили за "убеждаване" или "възпиране" от няколко бригади, вероятно 25 000 до 30 000 войници, които няма да бъдат разположени по линията на контакт, но ще стоят в готовност като демонстрация на сила, ако руските сили се опитат да подновят войната.
Освен това войските могат да бъдат подкрепени от повече сили извън Украйна, в случай че се наложи да наберат скорост и да се придвижат по-бързо.
Франция изчислява, че може да ангажира близо 10 000 войници, докато други европейски съюзници досега са по-предпазливи или се борят с ограничени военни ресурси.
Франция и Великобритания, единствените две ядрени сили сред европейците, бяха в челните редици на дискусиите, в които участваха поне дузина страни, включително Полша, Холандия, Германия и скандинавските и балтийските държави.
Нидерландският министър на отбраната Рубен Брекелманс каза пред The Washington Post, че планът ще се нуждае от повече от просто политическа подкрепа на САЩ.
Друг ключов въпрос за европейците е как да отговорят, ако Русия атакува. Едно от предложенията беше за клауза за взаимна отбрана между страните, участващи в европейската коалиция, която няма да действа под флага на НАТО.
За много европейски държави разгръщането ще изисква и обществена подкрепа у дома.
Някои страни, като Полша и Германия, предстоят национални избори и се притесняват да предприемат големи стъпки в момент, в който войната на Русия в Украйна е станала по-политизирана.
Някои също са изнервени от това да поемат рискове без по-сериозно участие на САЩ. А Нидерландия например ще има нужда от одобрение от парламента.
Британският премиер Киър Стармър обяви за първи път в неделя, 16 февруари, че е готов да разположи британски военни в Украйна като част от сделка, "ако е необходимо", която да окаже натиск върху други европейски лидери да поемат подобни ангажименти.
"Европа трябва да изиграе своята роля и аз съм готов да обмисля ангажирането на британски сили на терен заедно с други, ако има трайно мирно споразумение, но трябва да има подкрепа от страна на САЩ, защото гаранции за сигурност от страна на САЩ са единствения начин за ефективно възпиране на Русия от повторна атака срещу Украйна", заяви Стармър пред репортери след срещата на европейски лидери за Украйна в Париж, цитиран от Ройтерс и БТА.
Вашингтон засега отговаря така на въпроса биха ли САЩ осигурили гаранции: "Аз съм с президента Тръмп и политиката винаги е била: поставяш всички възможности на масата." Думите са на пратеника на Доналд Тръмп за Украйна Кийт Келог Келог.
Украинският президент на свой ред отново поднови призива си за разполагане на европейски мироопазващи сили в неговата страна, предаде ДПА, на която се позова БТА.
"Смятам, че постигнахме значителен напредък по въпроса за контингент", заяви Зеленски в края на посещението си в Обединените арабски емирства.
Разполагането на миротворчески сили на територията на Украйна би могло да бъде първа стъпка към създаването на европейска армия, добави той.
"Смятам, че това е първата платформа за бъдещите въоръжени сили на Европа, които ще могат да отвръщат на удара в случай на непровокирана война от страна на Русия", подчерта украинският държавен глава. Платформа от "силни страни", които искат да участват, е възможна в този контекст, посочи Зеленски. "Това е много важно. Не тези, които принудим, а тези, които искат", каза украинският президент.