Виктор Орбан нарече санкциите срещу Русия "нож с две остриета"
Ще платим висока цена, това е само началото на кризата, заяви унгарският премиер, който само след месец ще се изправи пред избирателите
Унгария подкрепи Европейския съюз за налагането на санкции срещу Русия, въпреки че те неизбежно ще повлияят и върху неговата икономика, заяви днес премиерът Виктор Орбан по държавното радио, цитиран от Ройтерс и БТА.
Орбан каза, че първият удар върху унгарската икономика е бил изтеглянето по-рано тази седмица на "Сбербанк" от европейския пазар, при което много нейни клиенти, включително и компании, са загубили парите си.
Европейското фиаско на най-голямата руска банка >>
"Санкциите имат цена и те са нож с две остриета. Много скоро ние ще платим тази цена", заяви Орбан и допълни, че правителството работи, за да намали преките щети от мерките срещу Русия.
"Това е само началото на кризата", каза унгарският премиер.
На 3 април в страната ще се проведат парламентарни избори и Орбан ще се опита да оглави правителството за четвърти пореден мандат.
Mинистър-председателят на Унгария поддържа тесни политически и икономически връзки с Русия повече от десетилетие. Но след мащабната инвазия на Русия в Украйна, съседна на Унгария, Орбан е изправен пред нарастващ натиск да промени курса, отбеляза Асошиейтед прес.
След като тази седмица Европейската централна банка разпореди затварянето на европейския клон на "Сбербанк", унгарската централна банка отне лиценза на нейното дъщерно дружество в страната.
Клиентите, които имат депозити до 100 000 евро, ще бъдат обезщетени от националния фонд за застраховане на депозитите.
Орбан посочи, че повишаването на енергийните цени в Европа допълнително ще увеличи инфлацията.
Унгарският премиер съобщи, че между 70 и 80 процента от бежанците от Украйна, които са влезли в Унгария, вече са преминали в други държави. Това се равнява на около 140 000 души, но все още има много хора, на които Унгария иска да предложи работа, каза той.
Орбан допълни, че държавата може да поеме разходите за настаняване за три месеца - предимство, от което могат да се възползват трудовите мигранти в Унгария, но след това те ще трябва да започнат работа и някак да се адаптират към живота на унгарците.
Както в останалите страни от Централна Европа, унгарската икономика също страда от недостиг на работна ръка. Още преди началото на руската инвазия в страната работеха десетки хиляди украинци.