Великобритания обяви най-голямата си военна инвестиция след Студената война
Борис Джонсън ще обяви, че се дават 16,5 милиарда британски лири за армията през следващите четири години
Великобритания обеща да сложи край на "епохата на оттеглянето", като обяви днес най-голямата си военна инвестиция след края на Студената война, предаде Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че съобщението е било направено в момент, когато страната се стреми да определи своята роля на световната сцена след излизането си от Европейския съюз и въпреки кризата с коронавируса, която нанася тежък удар върху икономиката.
Министър-председателят Борис Джонсън иска Великобритания да играе водеща роля в една нова епоха на световно сътрудничество и свободна търговия, подкрепяна от модерен военен и кибернетичен потенциал.
Той заяви, че увеличаването на разходите за отбраната отразява нуждата от модернизиране на военния потенциал, включително с планове за ново космическо командване и агенция за изкуствен интелект.
Британският премиер ще произнесе днес пред парламента реч, в която ще представи първите заключения от най-големия преглед на външната политика и отбраната от 30 години. В нея той ще обяви допълнителни 16,5 милиарда британски лири за армията през следващите четири години. В момента годишният бюджет за отбрана е малко под 42 милиарда лири.
"Взех това решение въпреки пандемията, защото отбраната на страната трябва да е на първо място", каза Джонсън. "Международната ситуация е по-опасна и по-конкурентна, отколкото във всеки един момент след Студената война, и Великобритания трябва да бъде вярна на своята история и да застава редом до своите съюзници. За да постигнем това, е необходимо да модернизираме нашия потенциал", заяви той.
Преди седмица Джонсън обеща на избрания за президент на САЩ Джо Байдън, че Великобритания е решена да продължи да бъде ценен военен съюзник.
Правителството каза, че увеличаването на военните разходи ще затвърди позициите на Великобритания като страната, която отделя най-много пари за отбрана в Европа и заема второ място по този показател в НАТО, и ще позволи по-големи инвестиции в кибернетичната и космическата област.
Великобритания не увеличава военния си бюджет за сметка на международната помощ, заяви министърът на отбраната Бен Уолъс, след като в медии се появиха информации, че бюджетът за чуждестранна помощ може да бъде намален с милиарди лири.