Паника на световните борси след британския референдум
Паника настана на световните борси тази сутрин, след като се разбра, че британците са гласували на вчерашния референдум за излизане от Европейския съюз.
Само за броени часове британската валута загуби над 10 процента от стойността си за разлика от миговете след първите прогнози, които на по-ранен етап даваха преднина на гласувалите за оставане в ЕС. Тогава паундът се котираше за над 1,50 долара.
Този шок е по-силен от "черната сряда" през 1992 г., когато машинациите на милиардера финансист Джордж Сорос наложиха излизането на паунда от европейския валутен механизъм, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.
Лондонски банкери, работили през нощта на преброяването на гласовете, казаха, че не са виждали нищо подобно, визирайки обезценяването на британските фондови и финансови активи.
"Имахме спад от 10 на сто само за шест часа. Това е просто невиждано. Глас за напускане на ЕС отваря екзистенциална криза за Европа", каза финансовият експерт Ник Парсънс.
В предварителната търговия преди началото на днешната сесия на Лондонската фондова борса водещият индекс FSTE 100 изгуби 8,4 на сто и достигна 5828,5 пункта.
Германските 10-годишни облигации понижиха доходността си до минус 0,09 на сто преди този показател леко да се възстанови до -0,3 на сто.
Инвеститорите продават най-рисковите облигации в еврозоната като испанските и ирландските облигации. Спредът или най-просто казано разликата между доходността на ирландските и германските облигации от 20 базисни пункта достигна 88 базисни пункта, предава Ройтерс.
Водещият индекс на Токийската фондова борса Никкей-225 се срина с 9,72 на сто при закриването днес. Този шок може да се сравни с фалита на американската инвестиционна банка Леман брадърс (Lehman Brothers) през 2008 година, отбеляза Франс прес, цитирана от сайта romandie.com, цитиран от БТА.
На валутния пазар в Токио доларът поевтиня и слезе под символичния праг от 100 йени, понижавайки стойността си до 99,04 йени, което е минимум от ноември 2013 година.
През сесията днес еврото също поевтиня - до 109,60 йени, а това е минимална стойност от декември 2012 година. При закриването на пазара в Токио все пак доларът и еврото възстановиха донякъде загубите си и се търгуваха съответно 102,50 йени и 113,30 йени.
Уолстрийт отчете вчера най-големите повишения на котировките през последния месец заради нарасналия оптимизъм сред инвеститорите, че няма да има Брекзит, информира Асошиейтед прес. Тези очаквания обаче се оказаха неоснователни и вотът за излизане победи.
Промишленият индекс Дау Джоунс снощи в края на сесията на Уолстрийт нарасна с 230,24 пункта или с 1,3 на сто до 18 001,07 пункта.
По-широкообхватният индекс Стандард енд Пуърс 500 прибави 27,87 пункта или също 1,3 на сто до 2113,32 пункта, а индексът на високотехнологичните дружества Насдак се повиши със 76,72 пункта или с 1,6 на сто до 4910,04 пункта.
Цената на петрола от сорта Брент спадна до 47,85 долара за барел.
Златото поскъпна с 4 процента.