В интервю от фронта: Главнокомандващият украинската армия разкрива стратегията зад нахлуването в Курск
"През последните шест дни врагът не е напреднал нито метър в Покровско направление. С други думи, нашата стратегия работи", казва Сирски пред Си Ен Ен
Русия е планирала да започне нова атака срещу Украйна от района на Курск преди изненадващото презгранично нахлуване на Киев, каза главнокомандващият на Украйна генерал Александър Сирски в ексклузивно интервю пред CNN в четвъртък.
В първото си телевизионно интервю, откакто стана началник на армията през февруари, генералът заявява, че операцията в Курск е била успешна.
"Това намали заплахата от вражеско настъпление. Ние им попречихме да действат. Ние преместихме боевете на територията на врага, така че [врагът] да може да почувства това, което ние чувстваме всеки ден", казва Сирски.
Миналия месец украинските сили нахлуха в Курск при трансгранично нахлуване, което изненада дори американски служители. То сигнализира, че въпреки предимството на Русия по отношение на хора и въоръжение, армията й има уязвими места.
Зад нахлуването в Русия Сирски очертава следните ключови цели на операцията: да спре Русия да използва Курск като стартова площадка за нова офанзива, да отклони силите на Москва от други райони, да създаде зона за сигурност и предотвратяване на трансграничен обстрел на цивилни обекти, за вземане на военнопленници и за повишаване на морала на украинските войски и нацията като цяло.
Говорейки с тв водещата Кристиан Аманпур от неразкрито място близо до фронтовата линия, генералът, който пое поста началник на армията през февруари, каза, че Москва е преместила десетки хиляди войници в Курск, включително някои от най-добрите си десантни части.
И докато признава, че Украйна е била под огромен натиск в района около Покровск, стратегическият град, който от седмици беше епицентърът на войната в Източна Украйна, Сирски казва, че неговите войски сега са успели да спрат руския напредък там.
"През последните шест дни врагът не е напреднал нито метър в Покровско направление. С други думи, нашата стратегия работи", казва той.
"Отнехме способността им да маневрират и да разположат техните подсилващи сили от други посоки... и това отслабване определено се усети в други области. Отбелязваме, че количеството на артилерийския обстрел, както и интензивността на офанзивата са намалели", смята Сирски.
"Фронтовата линия е моят живот"
Говорейки с Аманпур точно след инспекцията на фронтовите линии в четвъртък, Сирски признава, че Украйна е превъзхождана с оръжие и персонал, докато се опитва да се защити срещу руската агресия.
"Врагът наистина има предимство в авиацията, в ракетите, в артилерията, в количеството боеприпаси, които използва, разбира се, в личния състав, танковете, бойните машини на пехотата", казва той.
По думите му фактът, че Русия има такова материално предимство, е принудил Украйна да стане по-умна и по-ефективна в начина, по който води войната.
"Ние не можем да се бием по същия начин като тях, затова трябва да използваме най-напред най-ефективния подход, да използваме нашите сили и средства с максимално използване на характеристиките на терена, инженерните съоръжения, а също и да използваме техническо превъзходство", казва Сирски, но и подчертавайки усъвършенстваната украинска програма за дронове и други собствени високотехнологични оръжия.
Сирски беше назначен за главнокомандващ на Украйна през февруари, след като президентът Володимир Зеленски уволни генерал Валерий Залужний. Той пое поста в особено труден момент за Украйна. Продължаващите месеци забавяния в доставката на американска военна помощ предизвикаха критичен недостиг на боеприпаси. В същото време Украйна се бореше да попълни своите войски, изтощени и намаляли след двугодишната битка с безмилостната офанзива на Русия.
Сирски каза, че набирането на повече войници е приоритет. След това украинското правителство прие спорен закон за мобилизация, изискващ от всички мъже между 18 и 60 години да се регистрират в украинската армия и да носят документите си за регистрация през цялото време - опит да се направи процесът на набиране на персонал по-прозрачен и справедлив.
Седем месеца по-късно новите попълнения пристигат на фронта, но не всички нови войници са готови да се бият и редовно напускат позициите си, твърдят няколко командири пред CNN.
Сирски признава, че неговите войски се насочват към бойното поле, след като са получили по-малко обучение, отколкото би искал.
"Разбира се, всеки иска нивото на подготовка да е най-доброто, затова ние обучаваме висококвалифициран професионален военен персонал. В същото време динамиката на фронта изисква от нас да поставим набраните военнослужещи на служба възможно най-скоро", добавя той, обяснявайки, че новобранците получават един месец основно военно обучение, последвано от половин месец до цял месец повече специализирано обучение, преди да бъдат изпратени да се бият.
Сирски казва още, че закъсненията във военната помощ на САЩ наистина са причинили големи неуспехи на бойното поле и са довели до срив на морала - нещо, което той признава, че все още е проблем.
Той казва, че често пътува до фронтовата линия, за да прекарва време с войските си.
"Ние говорим на един език... разбираме се без значение с кого говоря - дали това е обикновен войник, стрелец, например, или командир на бригада, или командир на батальон", казва той.
"Аз съм в тази война от 2014 г.", казва още Сирски , имайки предвид нахлуването на Русия в Донбас преди 10 години. "С други думи, фронтовата линия е моят живот. Ние се разбираме, познавам всички проблеми, които изпитват нашите военнослужещи, войници и офицери", добави той.
Сирски завършва интервюто, като благодари на западните съюзници на Украйна за тяхната подкрепа. Преминавайки от украински на английски, той каза: "Заедно сме по-силни. Заедно можем да победим."
Зеленски в "Рамщайн"
Днес украинският президент е в американската военна база "Рамщайн", където участва на срещата на министрите на отбраната на държавите от т. нар. Контактна група за Украйна - държавите, които доставят оръжия на Киев. Зеленски призова западните съюзници на страната му да игнорират "червените линии" на Москва и да позволят на Киев да използва оръжия с голям обсег за удари по руска територия, а Вашингтон обеща още 250 милиона долара за оръжия за Киев, предаде Ройтерс.
"Нуждаем се от повече оръжия, за да прогоним руските войски от нашата територия и особено от Донецка област", заяви Зеленски, разказвайки за тежките сражения, които се водят в Източна Украйна.
Германия обяви, че ще предостави на Киев още 12 самоходни гаубици. Очаква се шест от модерните бронирани машини да пристигнат до края на годината, а останалите - през 2025 година. Те имат обсег на стрелба от 30 километра. Общата стойност на 12-те гаубици бе определена на 150 милиона евро.
Очаква се Зеленски да пътува до САЩ този месец, където той се надява да представи "план за победа" пред президента Джо Байдън. Въпреки това, тъй като войната продължава и нахлуването в Курска област досега не е успяло да постигне прехвърляне на руски сили от вътрешността на Украйна, не е ясно дали този ход ще се отплати, посочва Ройтерс.
Руските сили контролират 18% от територията на Украйна и постепенно напредват в източната част на страната след неуспеха на контраофанзивата на Киев през 2023 година.
Според Кремъл в момента не съществуват условия за провеждане на мирни преговори с Украйна.
Очаква се Зеленски да посети по-късно този месец и САЩ, където да представи на американския си колега Джо Байдън "план за победа". Вашингтон е ключов съюзник на Киев, като му предостави военна помощ за десетки милиарди долари.