Отношенията между Турция и ЕС са колкото богати, толкова и сложни, заяви днес председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Изявлението на Фон дер Лайен е поместено на сайта на Европейската комисия.

Председателката на ЕК се срещна днес в Анкара с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, предава БТА.

Днес обсъдихме и отношенията между Турция и Европейския съюз. Нашите отношения са колкото богати, толкова и сложни. Но едно нещо е ясно: отношенията се движат напред, посочи Фон дер Лайен.

По думите й икономическите отношения между Анкара и Брюксел "са по-силни от всякога".

Цифрите говорят сами за себе си. Миналата година двустранният стокообмен достигна рекордно високо ниво от 206 млрд. евро. Европейският съюз е най-големият търговски и инвестиционен партньор на Турция, посочи Фон дер Лайен.

Тя посочи, че очаква и възобновяването на дискусиите за актуализиране на митническия съюз.

По думите й е важно възобновяването на преговорите по кипърския въпрос.

„Трябва да засилим прекия си ангажимент към "Хаят Тахрир аш Шам" и други фракции в Сирия, заяви още днес фон дер Лайен на среща с турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Тя изтъкна, че ЕС и неговите съюзници "не могат да позволят" "възраждането" на джихадистката групировка "Ислямска държава" (ДАЕШ) в Сирия.

Турция има съществена роля за стабилизирането на региона. Заедно трябва да останем бдителни срещу тероризма. Рискът от възраждане на ДАЕШ, особено в Източна Сирия, е реален. Не можем да позволим това да се случи. Трябва да се обърне внимание на законните опасения на Турция, свързани със сигурността. В същото време е важно да се даде възможност на всички сирийци, включително на всички малцинства, да бъдат в безопасност, посочи Фон дер Лайен.

По думите на Фин дер Лайен крахът на режима на Асад дава нова надежда на сирийския народ, но също така носи и рискове. Тя добави, че ситуацията на място остава изключително нестабилна.

Сирийският народ заслужава мирен преход. Такъв, който запазва териториалната цялост и суверенитета на страната. Който поддържа държавните институции. И такъв, който отразява стремежите на сирийския народ в цялото му многообразие. Това означава, че трябва да се зачита националното единство и да се защитават малцинствата, посочи Фон дер Лайен, като подчерта, че Европа е готова да даде своя принос в подкрепа на Сирия в този критичен момент.

Европа вече е най-големият спонсор на Сирия. От 2011 г. насам на годишните ни конференции за Сирия са събрани над 33 милиарда евро. Трябва да продължим тази подкрепа с нов акцент върху възстановяването, като това ще бъде подход "стъпка по стъпка", посочи още Фон дер Лайен.

Ердоган: Членството в ЕС остава стратегическа цел на Турция

Членството в Европейския съюз остава стратегическа цел за Турция, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган след срещата днес с председателката на Европейската комисия, предаде турската частна телевизия НТВ.

Двамата дадоха съвместна пресконференция, след като разговаряха в президентството в турската столица по въпроса за европейската интеграция на Турция и развоя на събитията в Сирия.

"Членството в ЕС остава стратегическа цел за Турция. Ясно е, че членството ни ще има значителен принос както за нашата страна, така и за Съюза. Най-новите събития допълнително затвърдиха позицията на Турция като ключова страна", каза още Ердоган, визирайки случващото се в Сирия.

По думите на турския президент приоритетната тема на разговорите с Урсула фон дер Лайен и нейната делегация са били общите стъпки, които могат да бъдат предприети за съживяване на отношенията между Турция и ЕС.

"Предадох им, че очакваме да представят нова визия, която да подсили перспективата за членство на Турция", посочи той.

Ердоган заяви, че темата за Сирия също е била обсъдена по време на днешната среща.

"Видяхме, че особено по отношение на запазването на суверенитета и териториалната цялост на Сирия сме на едно мнение за (необходимостта от) установяване на приобщаващо управление", каза той.

Ердоган открои последиците от войната в Сирия, където, по думите му, приблизително един милион души са избити, а половината от населението е разселено.

"Сирия трябва бързо да се изправи на крака с решителната подкрепа на своите съседи, приятелски и братски държави, ЕС и международните организации", заяви той. По думите му международната общност не е оказала достатъчна подкрепа на сирийския народ по време на войната, но "сега е възможно това да бъде компенсирано. Начинът за това е да се подкрепят усилията за изграждане и възстановяване на Сирия", посочи той.