Съветът на ЕС прие заключения за разширяването на Европейския съюз, в които отправя призив към Северна Македония да извърши конституционните промени.

В тях се отправя и индиректно предупреждение, че втората междуправителствена конференция няма да бъде свикана, докато страната не направи това.

Според поетите ангажименти от страната, тя трябва да впише българите като държавотворна нация в преамбюла на конституцията си.

"Макар Съветът да приветства факта, че новото правителство на Северна Македония е обявило интеграцията в ЕС като стратегическа цел, припомняме заключенията от юли 2022 година и отбелязваме, че страната все още не е приключила с конституционните промени, които е поела ангажимент да извърши", се казва в документа. И още:

"Като повтаряме призива на Европейския съвет да ускори финализирането на тези промени, Съветът препотвърждава своята готовност да свика следваща междуправителствена конференция веднага щом Северна Македония изпълни ангажиментите си".

Дипломатически източници в Брюксел също са заявили пред БНР, че се надяват промените в конституцията на Северна Македония да бъдат направени "възможно най-скоро". 

В навечерието на срещата на върха "ЕС-Западни Балкани" в Брюксел, която ще се проведе утре, премиерът на РСМ Християн Мицкоски заяви, че неговото правителство няма да прави повече отстъпки пред ЕС. Думите му бяха в отговор на журналистически въпрос има ли някакво раздвижване по отношение на присъединяването на страната към ЕС. Те гласят: 

"Ние правим реформите в съответствие с мониторинга на Европа и ще продължим така. Ние не сме опасност, ние сме под чадъра на ЕС и тъй като в Брюксел има политици, които са решили да бъдат заложници на политици, които все още мислят като в Средновековието, вместо да гледат към 21-ви и 22-ри век, ние нямаме намерение да правим повече отстъпки, докато сме правителство".

ЕС вече раздели Северна Македония и Албания в преговорите. Днес се провежда третата междуправителствена конференция с Тирана, докато със Скопие досега се е състояла само една.

На срещата утре не са планирани разговори по двустранни спорове.