Унгария ще включи въпроса за влизането ни в Шенген в дневния ред на ЕС през декември
В контакт съм с Австрия и затова съм много оптимистично настроена, каза комисар Йохансон, която повтори отново надеждата си решението да бъде взето до края на нейния мандат
Унгарското председателство на Съвета на ЕС ще постави въпроса за отпадане на проверките по шенгенските сухопътни граници на България и Румъния в дневния ред на европейските вътрешни министри през декември. Това съобщи на пресконференция унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер след днешното заседание на своите колеги в Люксембург. Надявам на положително решение, добави той, цитиран от БТА.
Министърът посочи, че България и Румъния са представили днес постигнатия напредък след отпадането на проверките по морските и въздушните шенгенски граници от тази пролет. По неговите думи днес обсъждане по този въпрос не е имало и предстои да бъде изготвен доклад, който ще стане основа за бъдещо решение на министрите.
За нас е очевидно, че данните, представени от българския и румънския министър, ще отговарят на всички въпроси, които Австрия може да има, каза той по повод все още липсата на съгласие от Виена за отпадане на ветото, наложено през декември.
В края на миналата година Австрия бе единствената страна от ЕС, която не подкрепи пълно отпадане на шенгенските проверки за България и Румъния.
Не правя прогнози и не давам обещания, но вярвам, че предстои голяма стъпка напред, добави Пинтер.
България и Румъния прилагат изцяло шенгенското законодателство, отбеляза еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон. Остава да се вземе решение за сухопътните граници. Двете страни са в Шенген, очаквам следващото решение на Съвета на ЕС много скоро, каза тя. В контакт съм с Австрия и затова съм много оптимистично настроена, каза Йохансон, която повтори отново надеждата си решението да бъде взето до края на нейния мандат (декември). България и Румъния прилагат отлично шенгенското законодателство, изпълняват всички условия и дори повече. Много добра работа е свършена, обобщи Йохансон.
Един от приоритетите е укрепването на външните граници на ЕС, посочи Пинтер. Министърът отбеляза, че Съветът на ЕС е бил запознат на днешното заседание с доклад на Европейската комисия за състоянието на Шенген. По неговите думи данните показват, че Шенген е под силен миграционен натиск.
По думите на еврокомисаря Йохансон, броят на пристигащите незаконно в ЕС мигранти намалява с 40 на сто от началото на годината, а броят на връщанията нараства с 18 на сто. Въпреки това броят на молбите за убежище не спада, което означава, че повечето от мигрантите идват с визи или от държави с безвизов режим, поясни тя.