Украйна заяви днес, че нейните войски са напреднали с повече от километър близо до град Бахмут през последния ден на боеве срещу руските сили, предаде Ройтерс.

Констатацията беше от последните, с които Киев сигнализира, че контраофанзивата, която започна в началото на юни, постепенно бележи напредък. Украинските твърдения за боевете в района на Бахмут обаче се различават от тези на Русия, отбелязва Ройтерс.

"Силите за отбрана продължават да държат инициативата там, оказват натиск върху противника, провеждат щурмови операции и напредват по северния и южния фланг", каза по украинската телевизия Сергий Черевати, говорител на източното военно командване.

"По-конкретно, през последното денонощие те напреднаха повече от един километър", добави той.

Генерал Олександър Сирски, който командва украинските Сухопътни войски, също заяви, че те напредват по посока на Бахмут, но не влезе в подробности.

Говорител на генералния щаб на украинските въоръжени сили съобщи за "частичен успех" в района на село Клишчиевка, югозападно от Бахмут.

Руската информационна агенция РИА Новости цитира източник от руската армия, според когото тази седмица силите на Москва са отблъснали атака срещу Клишчиевка и са прочистили района от останалите украински войски.

Руските системи за противовъздушна отбрана са свалили украински самолет Су-25 близо до село Одаровка в района на Запорожие и са прехванали 21 снаряда от реактивни системи за залпов огън (РСЗО) ХИМАРС и Ураган, съобщи още официалният представител на руското министерство на отбраната генерал-лейтенант Игор Конашенков.

Според него 13 украински безпилотни летателни апарата са унищожени в районите на Велика Лепетиха, Херсонска област, Пологи, Коновалов, Запорожка област, Шипиловка, Луганска народна република, Володино, Валериановка и Старомихайловка, Донецка народна република.

Конашенков съобщи по-рано, че руските въоръжени сили са ударили на огневи позиции 97 артилерийски единици на украинските въоръжени сили за денонощие.

Ройтерс посочва, че не може да провери през независими източници информациите за ситуацията на бойното поле.

Сметище от снаряди в Източна Украйна, сред които и касетъчни за РСЗО "Ураган"

Снимка: Телеграм на УНИАН

Киев очаква касетъчни бомби от САЩ - "за" и "против"

Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън е решила да предостави на Украйна касетъчни боеприпаси и се очаква да обяви, че Пентагонът ще изпрати хиляди такива боеприпаси като част от нов пакет с военна помощ на стойност до 800 милиона долара, предаде Асошиейтед прес, като се позова на запознати с решението свои източници.

Решението идва въпреки широкоразпространените опасения, че този тип боеприпаси могат да причиняват цивилни жертви. По тази причина ООН призова Русия и Украйна да се въздържат да ги използват.

Пентагонът ще достави на Украйна боеприпаси, след чиято употреба ще остават по-малко неексплодирали елементи, които биха представлявали заплаха за цивилното население.

Вчера представители на американското правителство, говорили при условие за анонимност, изразиха очакване военната помощ за Украйна да бъде обявена днес. Оръжията ще бъдат предоставени от запасите на Пентагона и в пакета също така ще бъдат включени бронирани машини "Брадли" и "Страйкър", както и други боеприпаси, добавиха те.

Украинските власти искат оръжията да им бъдат предоставени, за да им подпомогнат в тяхната кампания за пробиване на линиите на руските войски и за постигане на успехи в продължаващата контраофанзива.

Представители на правителството на САЩ твърдят, че руските сили вече използват касетъчни боеприпаси на бойното поле и в населени с цивилни райони, посочва АП.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг изрази разбиране към продължаващите в САЩ обсъждания дали Украйна да бъде въоръжена с касетъчни бомби, предаде ДПА.

"Изправени сме пред брутална война", каза той, като отбеляза, че и двете страни използват касетъчни бомби. Столтенберг обаче подчерта, че Украйна използва касетъчните боеприпаси само за отбрана.

"Русия използва касетъчни боеприпаси, за да нападне, да нахлуе в Украйна. Украйна използва касетъчни боеприпаси, за да се защити от агресор", заяви той.

Столтенберг добави, че всички съюзници сами трябва да решат какви оръжия и оборудване да изпратят на Украйна, но подчерта, че НАТО няма обща позиция относно използването на касетъчни боеприпаси.

Междувременно "Хюман райтс уоч" призова Русия и Украйна да спрат да използват касетъчни боеприпаси и призова Вашингтон да не доставя подобни оръжия на Киев. Както руските, така и украинските сили използват касетъчни боеприпаси, което е довело до жертви сред цивилното население в Украйна, каза правозащитната организация.

Касетъчните боеприпаси експлодират във въздуха над целта, като при експлозията се освобождават от десетки до стотици по-малки заряди в широк район, които могат да убият и цивилни. Неизбухналите заряди представляват заплаха с години след края на даден конфликт, посочва Ройтерс.

Германия също е против изпращането на такива боеприпаси и днес двама нейни министри - на външните работи и на отбраната отново заявиха, че няма да изпращат, тъй като Берлин е страна по конвенцията за забрана на производството и употребата на подобен вид оръжия.

Германия е една от 111-те държави страни по Конвенцията за забрана на касетъчните боеприпаси. САЩ не са я ратифицирали, посочва Ройтерс. Конвенцията за забрана на касетъчните боеприпаси бе подписана в норвежката столица през 2008 г. Този международен договор забранява употребата, съхраняването, производството и предаването на касетъчни боеприпаси на други държави.

"Що се отнася до онези страни, които не са подписали конвенцията - Китай, Русия, Украйна и САЩ - не съм човекът, който ще коментира техните действия", каза германският министър на отбраната Борис Писториус.