Украйна скъса договора за дружба с Русия и разшири морската си територия
В "новите" си води Киев ще може да упражнява ограничен контрол
Украинският парламент разтрогна символично Договора за дружба, сътрудничество и партньорство с Русия, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.
Предложена от президента Петро Порошенко, тази мярка, която ще влезе в сила през април догодина, бе подкрепена от 277 депутати при необходими минимум 226 гласа.
Така Украйна отказва да поднови договора, който влезе в сила през април 1999 г. и се подновяваше автоматично на всеки десет години.
На 25 ноември три украински военни кораба с 24 моряци на борда бяха пленени в Керченския проток от Русия. Това бе първата открита военна конфронтация между Москва и Киев от анексията на Крим и избухването на въоръжения конфликт в Източна Украйна между правителствените сили и проруските сепаратисти през 2014 г., отбелязва Франс прес.
Междувременно в статия във в. "Ню Йорк таймс" Петро Порошенко отправи призив към Запада да отговори на руската агресия, като наложи допълнителни санкции на Москва.
"Нашата обща задача е да не позволим на Русия да разшири агресията си в Азовско море", заяви той.
"Докато Западът говори, г-н Путин действа. Време е за отговор", посочи Порошенко.
Украинският парламент удвои украинските води
Украинският парламент прие с огромно мнозинство законопроект, който едностранно удвоява обхвата на териториалните води на Украйна до 24 мили. Според Киев това ще позволи на бреговата охрана и военноморските сили да бъдат по-ефективни при патрулирането в района, за да предотвратяват военни заплахи и контрабанда, посочва Асошиейтед прес.
"Законът ще разшири контролираната морска територия с 12 морски мили (до 24 мили), ще създаде основа за значително съкращаване на контрабандния трафик в Черно море, ще предупреждава за случаи на нарушаване на държавните граници, ще има положително влияние върху сигурността в региона и ще гарантира икономическия суверенитет на Украйна", се казва в пояснителна бележка към документа, отбелязва ТАСС.
Авторите на законопроекта обръщат внимание, че "прилежащата зона не е нито зона на суверенитет, нито зона на юрисдикция".
"Тази зона представлява участък от морското пространство, където крайбрежната държава може да осъществява ограничен контрол за предотвратяване на нарушения или за наказване за нарушаване на определени правила (митнически, фискални, имиграционни и санитарни), а също има права и задължения да търси потънали археологически и исторически предмети", се казва в текста.
На снимката: Изтребители Су 27 на украинските ВВС прелитат над военната база край Житомир, Украйна