България се готви за включване в Южния газов коридор
Газовите връзки на България с Гърция и Турция са неразделна част от развитието на Южния газов коридор, проектът за който ще бъде ускорен.
Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на първата среща на Консултативния съвет за изпълнение на Южния газов коридор - Трансанадолския газопровод (TANAP) и Трансадриатическия газопровод (ТАП).
3500-километровият Южен газов коридор трябва да доставя природен газ от Азербайджан, преминавайки през турска територия, до Гърция, а след това към Албания и Италия. 2000-километровият ТАНАП представлява важна част от коридора. По него ще се пренася природен газ от азербайджанското находище „Шах Дениз 2“ .
Срещата в азербайджанската столица Баку бе открита от президента на страната Илхам Алиев. В нея участваха и заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шевчович, министри и представители от Азербайджан, Турция, Гърция, Грузия, Албания, Италия и САЩ.
Представителите на различните държави в Консултативния съвет се обединиха около идеята за провеждане на регулярни срещи за ускоряване реализацията на проекта за Южния газов коридор, за да се гарантира сигурност на енергийните доставки за потребителите.
"Двата интерконектора (с Гърция и Турция), заедно с българската национална газопреносна система, ще осигурят достъп до Южния коридор не само на България, а и на страните от Централна и Югоизточна Европа", подчерта Петкова.
Министърът представи и инициативата на страната ни за изграждане на газов хъб като пилотен проект за създаването на Европейски енергиен съюз.
"За основа на газовия хъб ще се използва добре развитата българска газопреносна инфраструктура, изграждащите се интерконектори с Гърция, Румъния, Сърбия и Турция, както и разширението на капацитета за съхранение", обясни Петкова.
По думите й хъбът би могъл да разпределя както природен газ от Русия, така и постъпващия от Южния газов коридор азербайджански газ. В бъдеще газовият хъб ще може да разчита и на местен добив от находищата в дълбоко Черно море.
Към днешна дата България доставя газ единствено чрез газопровода през Украйна, който в сегашната ситуация е доста рисков. В процес на строителство е интерконекторна връзка с Румъния.
Русия прекрати проекта „Южен поток” през България и предложи проекта "Турски поток" през Турция, който да доставя газ до гръцко-турската граница.
Турция: Решени сме да придвижим Южния газов коридор
Турция е изпълнена с решителност относно придвижването напред на проектите на Южния газов коридор, заяви турският министър на енергетиката Танер Йълдъз, пише "Хюриет", цитиран от "Фокус".
„Географската позиция на Турция се явява предимство за тези проекти и Турция ще използва това предимство в полза на своите съседи и страните от ЕС“, заяви Йълдъз.
„Струващият 45 милиарда долара Южен газов коридор е един от най-значимите проекти за доставка на природен газ за страните от Европейския съюз“, добави министърът.