Президентът на САЩ Доналд Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен-ун приключиха вечерните си срещи в Ханой за малко повече от два часа, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Тръмп напусна хотел "Метропол" след продължила 90 минути вечеря с Ким, на който присъстваха техни високопоставени съветници. Преди това двамата ръководители се поздравиха топло пред репортери и имаха кратка среща на четири очи - едва 10 минути, макар да бяха предвидени 20.

Белият дом не даде информация за "социалната вечеря", преминала при ограничен достъп за медиите, като утре Тръмп и Ким ще продължат преговорите по същество и ще имат "церемония за подписване на общо споразумение".

Двамата ще имат нова 45-минутна среща насаме утре, последвана от среща в разширен формат с техните помощници, съобщи Белият дом. Според ДПА след разговорите Тръмп и Ким ще подпишат обща декларация утре в 14:05 ч. местно време в Ханой (07:05 по Гринуич).

Самият президент написа в Туитър, че е имал "много добър диалог" със севернокорейския лидер.

"(Имахме) много важна среща и вечеря с Ким Чен-ун в Ханой, Виетнам, тази вечер", изтъкна той.

Междувременно Асошиейтед прес отбелязва, че Белият дом не е допуснал четирима репортери от печатни медии, включително един неин, да отразят началото на вечерята. Другите трима са от Блумбърг, Лос Анджелис Таймс и Ройтерс, които няма да имат право да присъстват на вечерята на държавните глави. Причината да не бъдат добре дошли са въпроси, които са задали на Тръмп при предишните прояви от срещата на върха. Сред тях е този за свидетелството пред Конгреса на бившия му адвокат Майкъл Коен.

Снимка: AP/БТА

Прессекретарят на Белия дом Сара Сандърс разпространи изявление, в което се казва, че поради "деликатното естество на срещите трябва ограничим до малка група присъстващите за вечерята".

Преди това Сандърс бе казала, че на вечерята няма да бъдат допускани репортери. Но след като фотографи заявиха, че няма да я отразяват без редакторско присъствие, на мястото на събитието бяха допуснати един журналист от печатна медия и един от радиостанция.

АП реагира остро на "опитите на Белия дом да ограничи достъпа до президента". Само ден по-рано импровизираният международен пресцентър в Ханой беше почти насилствено преместен, след като се оказа, че е точно в хотела, където е настанена делегацията на КНДР.

Тръмп често е споделял, че не одобрява журналистическите въпроси по време на общи снимки със световни лидери, като ги смята за неуважителни. Освен това, той е буквално във война с повечето големи медии отвъд Океана.

Срещата между двамата лидери днес се състоя в хотел "Метропол" в Ханой - място, което успешно се вписва в историята, предаде БНТ. Под него се намира бомбоубежище, което е било изградено заради американските удари по време на Виетнамската война. Точно в този хотел гениалният актьор и режисьор Чарли Чаплин избрал да прекара медения си месец. За едновековната си история "Метропол" е вдъхновявал много световни писатели. Там са отсядали и лидерите на Куба и Иран. 

Вечерята в хотел "Метропол" за Тръмп и Ким е започнала с коктейл от скариди, подправен със специален дресинг, наречен "Дресинг на хилядите острови" и включващ майонеза, зехтин, лимонов и портокалов сок, сметана, доматено пюре, чили сос, горчица и други съставки. Последвало печено говеждо филе с круши, мариновани по технологията кимчи.

За десерт двамата лидери са хапнали шоколадов кейк с шоколадов фондан, известен като лава кейк, и ванилов сладолед, както и пунш от сушени северноамерикански сливи, за който Белият дом каза, че е традиционна напитка, подсладена с мед.

Така, 8 месеца след първите им разговори в Сингапур, почти няма напредък в ядреното разоръжаване на Корейския полуостров. Двамата лидери обаче изразиха днес оптимизъм за резултатите от новия кръг от преговори.

Тръмп покани виетнамския президент

Междувременно американският президент Доналд Тръмп покани виетнамския Нгуен Фу Чонг да посети САЩ. Това стана на среща между двамата днес в Ханой, съобщи виетнамското правителство, цитирано от ДПА.

Според съобщение на виетнамския правителствен интернет портал Тръмп, който е на посещение във Виетнам за среща със севернокорейския лидер Ким Чен-ун, поканил Чонг да направи държавна визита в САЩ. Чонг е и генерален секретар на ЦК на Виетнамската комунистическа партия.

Поканата е отправена, след като виетнамската нискотарифна авиокомпания "Виетджет" сключи с "Боинг" сделка за 12,7 милиарда долара за покупка на сто самолета "737 Макс" (737 МАX), а подписването стана на церемония, на която присъстваха Тръмп и Чонг.

Друг местен въздушен превозвач, "Бамбу еруейз", сключи споразумение на стойност 3 млрд. долара за десет самолета "Дриймлайнър".

След това президентът на САЩ се срещна и с виетнамския премиер Нгуен Суан Фук и предложи на Виетнам да купи американско оръжие.

"Оценявам факта, че поглеждатe и към голяма част от нашата военна техника", каза Тръмп пред Фук. "Ние произвеждаме несравнимо най-добрата военна техника в света", добави той.

През 2016 г. САЩ отмениха и последното останало в сила оръжейно ембарго срещу Ханой и отвориха вратата по този начин за продажби на оръжие за Виетнам, който, наред с Вашингтон, се опасява от териториалните амбиции на Китай в Южнокитайско море, отбелязва ДПА.