Пред журналисти в Берлин Меркел изтъкна, че остават много въпроси за този фонд, но че трябва Европа да обмисли какво може да направи, когато е необходимо да се да помогне на някоя страна, изпаднала в затруднения, без да създава законови проблеми.

По-рано днес европейски говорител съобщи, че Европейската комисия е готова да предложи механизъм, който може да бъде наречен "Европейски валутен фонд", за да не се допускат повече кризи от типа на кризата в Гърция.

Според главния икономист на Европейската централна банка (ЕЦБ) Юрген Старк създаването на европейски спасителен фонд нарушава европейските правила, поставя в неизгодно положение страните със солидни финанси и насърчава необмисленото харчене, предаде Ройтерс, на която сепозова БТА.
В интервю за в. "Ханделсблат" Старк заяви, че "подобен механизъм няма да бъде съвместим с принципите на валутния съюз" и предупреди, че "общественото възприятие за еврото и Европейския съюз ще бъде подкопано".

Франция подкрепя създаването на Европейски валутен фонд, но това ще наложи преразглеждането на договорите, което може да отнеме години и няма да може да се смята за решение на гръцката криза, заяви източник от френското правителство, цитиран от Франс прес и БТА. Според този източник такъв фонд е "по-скоро добра идея".

Междувременно гръцкият премиер Георгиос Папандреу призова днес страните от Г-20 да оглавят усилията за възпрепятстване на пазарните спекуланти и предупреди, че в противен случай техните действия могат да доведат до нова световна финансова криза, предаде Ройтерс.

"Нуждаем се от ясни правила за рискованите финансови инструменти. Надявам се на положителен отговор от тази страна на Атлантика, за да може тези инициативи да бъдат включени в дневния ред на Г-20", каза Папандреу в изказване пред института "Брукингс" във Вашингтон.
Премиерът подчерта, че Атина не иска от Европа да "се притече на помощ на една безразсъдна страна", помагайки й да се справи с бюджетните си проблеми. Той предупреди, че кризата може да породи ефекта на доминото, повишавайки лихвените проценти по заемите на други страни с големи дефицити.

"Ако европейската криза метастазира, това може да породи нова световна финансова криза с последици, които ще са също толкова тежки като при зародилата се в САЩ криза преди две години", подчерта гръцкият премиер.

Същевременно говорителят на Белия дом Бил Бъртън съобщи, че икономически въпроси ще бъдат в центъра на утрешния разговор между Папандреу и американския президент Барак Обама в Белия дом, съобщава Ройтерс.