35 г. от падането на Берлинската стена: Шолц призова за единство (снимки)
"Нашата споделена история през есента на 1989 г. ни показва как постигаме целите си: като сме заедно - за мир и свобода, за сигурност и просперитет, за върховенство на закона и демокрация", изтъкна германският канцлер
Обратно в новинатаКоментари - 35 г. от падането на Берлинската стена: Шолц призова за единство (снимки) | Днес.dir.bg
Коментари
Тая стена я вдигнаха монголите, чиито орди разсипаха Европа в средата на 40-те години на миналия век, и погълнаха половината континент за период от 45 години. Все още мозъците на ония германци, раснали и живели в ГДР, са увредени, вече трето поколение след промените...Наистина, където ония азиатци стъпят, цивилизацията отстъпва, а времето се връща 7 - 8 века назад, при др. Чингиз...
"Стената" е Британска, британците сложиха прожектори, картечници, бодлива тел и направиха минно поле между тяхната зона и съветската, американците и французите ги копираха, то и затова от Западната страна имаше повече картечни вишки отколкото от към Източната, а немците само сложиха, и то чак през 1961-а,бетонни панели срещу "демократичната" фортификация, че нЕкой заблуден да не се натресе на "демократичните" мини;)
Крепеше света и баланса беше почти перфектен на фона на днешния общ упадък. Само Китай, който си има собствена стена е над тия неща. 80 те години на 20 век бяха връхв развитието, който светът скоро няма пак да стигне.
Според Путлер това е огромна грешка за СССР. Мечтата му е да държи синджира с роби като колегата му Ким Чен Ун и да ги праща където му скимне за торба ориз...
Скоро и в Северна Корея, след 45 години и в Украйна ( на републиките ще им писне от Россия)
Да сравняваш държавите под руско иго и държавите на свободния запад е все едно да сравняваш Трабант и Варбург с Мерцедес и БМВ ха ха ах
Късно е либе за китка. Западът се отнесе към изтокът като колонизатор и изкопа непреодолима пропаст.
Всичко е лъжа, Гледаш пише ЖЕНИ, влизаш, а то тоалетна. Гледаш табела пише МИНИ, минаваш, а то гръмне мина някъде до теб.
Шолц е на дъното и се хеаща за историята. Валенса преди да изгуби изборите в Полша беше почнал да говори за комунизма, но вече беше омръзнал на всички и то при положение, че той е бил главна фигура в Солидарност. Докато приносът на Шолц за падането на стената е нулев. А и самият ефект от падането и вече не се тълкува еднозначно. Сега има банани и евтино месо заради веригата от подизпълнители с български роби. Другото отиде в кереча.
ГДР е сбъркало навремето с тая стена. Хората в Германия и сега се давят в разходи за наеми, а какво щеше да е ако населението на цяла Германия се опита да живее на територията на половината ? Трябвало е да ги пускат срещу конфискация на имуществото им в ГДР. За нула време щяха да се разочароват от капитализма.
Който не е пребивавал в Немско, нека не пише. Почти цяла Източна Германия се проклина, че събориха Берлинската стена - превърна ги в евтиноплатени роби на западните банки и корпорации и доведе омраза и непоносима завист между хората. А и западняците заради мигрантите се развалиха.
Най доброто място за живот е Европейския съюз, не е съвършен, но по добро няма.
след 35 години живот в този идеален свят съм готов да го напусна. 35 години стигат, времето е наш, мое.
Какво се случи тогава?Просто едни източно германци , които бяха номер 1 в източна Европа станаха второ качество в новата си родина.И видяха на практика колко много са се заблуждавали.Затова сега тези територии стават крепостта на радикалните партии .Просто голяма част от населението е разочаровано и се чувства излъгано в големите си очаквания.
Политическа поляризация: САЩ страдат от нарастваща поляризация между двете основни партии, което води до остри конфликти и затруднява компромисите. Политическа риторика: Често се наблюдава враждебност между партийните бази, което може да отслаби демократичния диалог. 4. Влияние на парите: Финансиране на кампании: Влиянието на големите дарения и лобистки групи може да изкриви демократичния процес, контролирайки политическия дискурс в полза на тези, които разполагат с ресурси. Нерегламентирано влияние: Решения на Върховния съд относно финансирането на кампании, като например делото "Цитизен Юнайтед", повишиха влиянието на частни интереси в политиката. 5. Избирателни ограничения: Условия за регистрация: В някои щати съществуват различни изисквания, които могат да затруднят регистрацията на избирателите, особено на малцинствени групи. Изборни манипулации: Практики като герафинг (средство за манипулиране на границите на изборните райони) и ограничения за гласуване могат да поддържат статуквото.
Тръмп се опитва да си запази Аляска и за това е обещал европа изцяло за Русия. И Президента Путин е казал, §е докато Тръмп е президент, няма да задвеижва процедурата за връщане на Аляска!
Днес е хубав ден за българската демокрация. Паднаха оковите от руското робство. руски тролчета педерастчета квичять ха ха ха
, ама друг път. “Няма по-безнадеждно поробени от тези, които грешно си мислят че са свободни.” - Гьоте
Конфликтът в Украйна позволи на САЩ да постави в подчинено положение европейските страни и да им създаде сериозни икономически проблеми, поставяйки ги в „полуколониална зависимост“. Потвърди се готовността за преговори със САЩ по въпроса за Украйна, но въз основа на реалните условия, а не според желанията и капризите на Киев. Същевременно Путин посочи, че новите системи оръжия, като безпилотния подводен апарат „Посейдон“ и хиперзвуковата ракета „Циркон“, вече са преминали изпитания и се очаква приемането им на въоръжение. По всяка вероятност през идващата 2025 г. ще се изяснят много аспекти от днешното противоборство САЩ-Русия. През нея може да се постигнат положителни решения, но може и да се ускори подготовката за „разбий войската на врага“. Това се потвърждава и от извода на генерал Карл фон Клаузевиц „войната е продължение на политиката с други средства“.
Насилието, извършвано от комунистическите режими, е важна част от историята на 20-ти век. То е довело до милиони жертви и е оставило дълбоки рани в обществата, в които е било упражнявано. Разбирането на тези случки е важно за оценката на историческите последствия от комунистическите икономически и политически системи. Гладомор (1932-1933): Поради селскостопанската политика на Сталин, особено колективизацията, Украйна претърпя масов глад, който уби милиони. Гладоморът се счита за геноцид от много историци и правителства. Културна революция (1966-1976): Под ръководството на Мао Цзедун милиони хора, считани за "буржоазни" или "контрареволюционни", бяха репресирани. Много интелектуалци, художници и обикновени граждани бяха арестувани, убити или изпратени в трудови лагери. Унгарската революция (1956): След неуспешния бунт срещу комунистическото правителство, съветските войски проведоха репресивни действия, които включваха арести и убийства на участници в протестите. Прага пролет (1968): След опитите за реформи в Чехословакия, съветските войски нахлуха в страната и потушиха движението, причинявайки много насилие и страдания. Репресии след 9 септември 1944 г.: След установяването на комунистическия режим, много български интелектуалци, политически опоненти и "класови врагове" бяха арестувани, затворени, изтезавани и дори убивани. Изградени бяха трудови лагери, в които се осъществяваше насилие и принудителен труд. Събития от 1956 г.: България демонстрира лоялност към СССР, когато потуши опозиционни движения и протести, свързани с Унгарската революция. Срещу протестиращи бяха използвани силите на реда.
Какво единство бре спукан германски капут? Днес Германия е по-разделена отколкото преди падането на Берлинската Стена, само дето не се показва това мълчаливо разделение. Какви ще ги бистрят Канцлерите след 1-2 години когато германците усетят как индустриалната им мощ отива на майната си. От ден на ден Германския Индустриалец продава все по-малко по големия свят, това важи и за Евро-Съюзническия Индустриалец и Фермер. Желаещите за европейски стоки стават все по-малко и то най-вече защото са безумно скъпи за останалия голям свят. Не можеш да си продаваш ужасно скъпата манджа в Индия, Пакистан, Виетнам, Индонезия, Малайзия, ... да не говорим за Африка при положение, че там можеш да се нахраниш за по-малко от 5 долара на ден и то с местни продукти и то бих казал много вкусни продукти. Не можеш да продадеш скъпите и пре-скъпи домашни уреди или автомобили при положение, че почти всяка държава в далечния изток има собствено производство на такива продукти а от Япония, Южна Корея и Китай получава подобни на половин цена, даже и още по-евтино и то с не по-лошо качество от европейското. В общи линии Европа, ЕС-то отива на Хой.
Благодаря ви. Най-великия момент в историята ни е освобождението от комунистическо робство.
Доктрината на Брежнев, формулирана от съветския лидер Леонид Брежнев през 1968 г., е принцип, който описва съветската външна политика и интервенционни практики в контексте на социалистическите страни в Източна Европа. Доктрината заявява, че социалистическите държави не могат да действат независимо от СССР, когато става въпрос за заплахи срещу социалистическите принципи. Това прави интервенцията не само допустима, но и задължителна. Примери : Доктрината беше най-ясно реализирана по време на Пражката пролет през 1968 г., когато Чехословакия опита да осъществи реформи за либерализация и демократизация. На 20 август 1968 г. войски от Варшавския договор нахлуват в страната, за да потушат тези реформи. Освен в Чехословакия, концепцията е била използвана за оправдание на интервенции в други социалистически държави. Съпротива и противоречия: Доктрината предизвика много критики и недоволство, както в самите социалистически страни, така и извън тях. Тя е била разглеждана като проява на имперски амбиции на СССР и като начин за контрол над източноевропейските държави.
Заедно да съсипем Германия и Европа, докато вие плащате, а ние крадем и ви продаваме! Това е лозунгът на слугите на американците!
Колко много думи и благодарности към кой ли не, само забравиха да споменат, че рашките всъщност са тези, на които трябва да благодарят. Руснаците напълно безкористно дават независимост на източна Германия, само с надеждата за мир и приятелство със западняците. А те за благодарност не само че не разпускат НАТО ами и се разширяват до границите на Русия.
България: В България преходът беше по-нестабилен и съпътстван от социални протести и политически конфликти. Реформите бяха бавни и не последователни, което доведе до икономически трудности и хиперинфлация в началото на 90-те години. Икономическа структура Чехия: Чехия имаше по-развита индустриална база и по-висока производителност на труда, което улесни прехода към пазарна икономика. Страната бързо успя да адаптира своите индустриални мощности и да привлече чуждестранни инвестиции. България: Българската икономика в началото на прехода беше по-слабо развита, с зависимост от определени отрасли, като селското стопанство и индустриите, свързани със СССР. Страната срещна трудности при диверсификация на икономиката.
Европейският съюз, превърнал се по форма и същност в преддверие на НАТО, поради икономическо затлъстяване, страдащ от липса на мозък, реши да изиграе на Русия същия стар номер заедно с Вашингтон. Да унищожат, но вече не СССР, а Русия. Използвайки стари методики и техники, нито Брюксел, нито Вашингтон взеха предвид, че повече от три десетилетия руснаците не се излежаваха край камината, а работихме здраво. За да оцелеят. И за да спечелят. Днес руснаците не е необходимо да мислят как да угодят на колективния Запад. Те са икономически независими и политически суверенни. Те определят тенденциите и направленията в световната икономика и геополитика. ЕС трябва да помисли (ако може да го направи, предвид очевидната липса на сиво вещество в неговия естаблишмънт) как да възстанови икономическите връзки с Русия – този път като младши потенциален партньор на Русия.
А догодина ще чукнат кръгли 80 години неизменно американско/британско присъствие под формата на военни бази.
Разрушаването на Берлинската стена на 9 ноември 1989 г. е един от най-значимите моменти в съвременната история. Стената, строена през 1961 г., символизира разделението не само на Берлин, но и на цяла Европа по време на Студената война. Със своята дължина от 155 км и многочислените вишки за наблюдение, стената е била физическа бариера, която е била поверена на строго охраняване, за да предотврати миграцията на хора от Източна в Западна Германия. По време на нейното съществуване, хиляди хора са опитвали да преминат стената, и много от тях са били убити или арестувани. Със събитията от 1989 г. настъпват значителни политически промени в Източна Европа. Условиятите за достъп през границите се променят значително, а протестите и желанието за свобода сред гражданите на ГДР нарастват. Разрушаването на стената не само че ознаменува края на разделението на Германия, но и предизвиква вълна от демократични промени в страните от Централна и Източна Европа, водещи до окончателния распад на комунистическите режими в региона. На този ден хората изразяват радостта си, преминавайки през границата и демонстрирайки надежда за ново начало и единство.
Миналогодишна статистика показа, че населението на Източна Германия съжаляват за присъединяването и с носталгия мечтаят да бъде върната към Русия. Причината е, че били използвани като роби за работна ръка и лошо отношение на правителството към тях, тоест разделението е голямо.
Кой квото сам си направи, цяло село да се събере не може да му го стори. И ние българите искахме, мечтаехме за ЕС, сега ревем като магарета.
Преди 35 години на 9 ноември 1989 г., е разрушена Берлинската стена, отделяща западната от източната част на Берлин. Отворени са граничните пунктове между Федерална република Германия (ФРГ) и Германската демократична република (ГДР). Берлинската стена е издигната между Източен и Западен Берлин на 13 август 1961 г. с решение на правителството на ГДР. Тя е дълга 155 км, има 302 вишки и се е състояла от 45 000 бетонни блока, със заоблен връх, чиято цел била да затруднява опитите за бягство.