Правителството на щата Куинсланд в Австралия обяви, че стотици живи проби от смъртоносни вируси са изчезнали, като местонахождението им е неизвестно, съобщава Fox News.

Установена е липсата на общо 323 ампули с живи вируси от Вирусологичната лаборатория за обществено здраве в Куинсланд. Служителите на учреждението разбират това през август 2023 година, а властите обявяват новината едва сега чрез стартираното разследване. Смята се, че пробите са изчезнали още през 2021 година.

Управляващите описват случая като "историческо и безпрецедентно нарушение на биобезопасността". В ампулите има проби на вируса Хендра, Лисавирус и Хантавирус.

Вирусът Хендра е зоонозна инфекция (предавана от животни на хора), която е откривана само в Австралия.

Групата на хантавирусите спада към РНК вирусите и се отличават с висока смъртност, докато Лисавирус е група вируси, които могат да причинят бяс.

Лабораторията, от която липсват пробите, е специализирана в изследването на вируси и патогени, пренасяни от комари и кърлежи.

Все още не е ясно дали инфекциозните проби са били откраднати, изгубени или унищожени, а в изявлението се уточнява, че няма риск за обществото. Причината за това е, че извън защитната среда с ниска температура пробите имат много кратък живот, пише австралийската медия ABC.

Експертът по инфекциозни заболявания д-р Пол Грифин заяви, че пробив в съхранението на толкова опасни вируси не би трябвало да е възможен.

"Системите и процесите в лаборатории, които работят с толкова смъртоносни патогени, обикновено са изключително надеждни и стриктни ... подобни неща просто не могат да се случат," каза д-р Грифин.

"При толкова сериозно нарушение на протоколите за биобезопасност и липсващи инфекциозни проби, Queensland Health трябва да разследва какво се е случило и как да предотврати това в бъдеще," заяви министър Тимъти Никълс в изявлението.

Д-р Сам Скарпино от Североизточния университет в Бостън, потвърди, че ситуацията в Австралия представлява "критичен пропуск в биобезопасността."

"С оглед на ограничената способност на тези патогени да се предават от човек на човек, рискът от епидемия е много нисък," каза той.

Макар трите патогена да имат много високи смъртни проценти при хората, те не са особено заразни, уточнява той.

"Въпреки ограничената способност за предаване, е важно да се установи къде са тези проби, за да се потвърди, че няма повече риск от експозиция," каза Скарпино.

"Докато аплодирам австралийското правителство за сериозното отношение към случая, е неприемливо, че е отнело повече от година, за да стане този пробив публично достояние," добави той.