Украйна спешно се нуждае от системи за противовъздушна отбрана, включително боеприпаси, резервни части и поддръжка на системите, с които украинската армия вече разполага, заяви вчера генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, цитиран от Ройтерс.

Столтенберг каза, че войната, която е вече във втората си година, е "война на изтощение", но не е в "патова ситуация", като се има предвид напредъкът, постигнат от Украйна в започналата през юни нейна контраофанзива за отвоюване на териториите, окупирани от руските сили.

"Ако искаме край на войната, ако искаме справедлив и траен мир, военната подкрепа за Украйна е правилният път", каза Столтенберг в интервю в Ню Йорк, където се намира за годишната сесия на Общото събрание на ООН.

"Украйна се нуждае от много и различни видове подкрепа", каза Столтенберг.

Страната има спешна нужда от противовъздушна отбрана, изтъкна генералният секретар на НАТО. Не само нови системи, но също боеприпаси, поддръжка, резервни части... Виждаме, че всеки ден в Украйна ПВО спасява живота на много хора и трябва да подкрепяме системите за ПВО на Украйна, изтъкна Столтенберг.

По-рано вчера високопоставен представител на американския Държавен департамент каза, че укрепването на украинските системи за ПВО е ключово, включително за защитата на критична инфраструктура с наближаването на зимата.

Някои военни анализатори казват, че на Украйна може да се окаже трудно да поддържа динамиката на бойното поле с настъпването на студено и влажно време. Според Столтенберг обаче сраженията може да продължат и през есента и зимата.

"Това, което трябва да направим, е да подкрепяме украинците, а от тях зависи какви решения ще вземат на терен", каза Столтенберг. Войната на изтощение се превръща във война на логистиката, поясни генералният секретар.

Мината седмица темата за българската помощ за Украйна бе на фокус в Народното събрание, като основните въпроси бяха ще помага ли България на Украйна с C-300 - основен елемент от българската противовъздушна и противоракетна отбрана. Депутатът от "Продължаваме промяната-Демократична България" Ивайло Мирчев заяви, че страната ни на този етап не планира да помогне на Киев с ракетни комплекси C-300, но се обсъжда вариант да бъдат изпратени дефектни ракети за резервни части. Според запознати идеята е на военното министерство и предстои да бъде представена на закрито заседание на парламентарната комисия по отбрана. Военният министър Тодор Тагарев отказва да коментира конкретните измерения на военната помощ за Украйна, но посочи  България има много неща, които представляват интерес за Украйна - в момента им изпращаме боеприпаси, които са извън нормативите за поддръжка и извън преките потребности на нашата армия. Потребностите се променят, например в момента Украйна търси средства за разминиране, но ние не можем да им помогнем в това, посочи още министърът.