Столтенберг: Страните от НАТО сами да решат дали Украйна да ползва ракети с голям обсег в Русия
"Няма вариант за удари без риск, но продължавам да вярвам, че най-големият риск за нас ще бъде победата на президента Путин в Украйна", смята шефът на Алианса
Напускащият поста ръководител на НАТО Йенс Столтенберг каза в понеделник, че приветства преговорите за използването на ракети с голям обсег от Украйна за нанасяне на удари в руска територия, но всяко решение по въпроса ще трябва да бъде взето от отделните съюзници. Важно е да се консултираме отблизо по тези въпроси, както правим, заяви Столтенберг.
Британският премиер Кийр Стармър и президентът на САЩ Джо Байдън проведоха разговори във Вашингтон в петък дали да позволят на Киев да използва западни ракети с голям обсег, включително американски ATACMS и британски Storm Shadows, срещу цели в Русия, за да може Киев ограничи способността на Москва да предприема атаки. Киев иска с тях да удари руски въздушни бази и военни обекти, които се използват за извършване на атаки срещу Украйна. Решение след срещата на Стармър и Байдън не беше обявено. Британският външният министър Дейвид Лами обаче каза в неделя, че преговорите продължават със САЩ и съюзниците за даване на разрешение на Киев да използва доставените от Обединеното кралство ракети Storm Shadow.
"Приветствам това развитие и тези решения, но отделните съюзници трябва да вземат окончателните решения", каза Столтенберг пред радио LBC. "Съюзниците имат различни политики по този въпрос", допълни той.
Миналата година Обединеното кралство дари крилати ракети Storm Shadow на Украйна, но оръжията остават извън границите на Украйна въпреки многократните искания от Киев.
Някои американски служители са дълбоко скептични, че разрешаването на използването на такива ракети би променило значително битката на Киев срещу руските нашественици. А руският президент Владимир Путин предупреди, че Западът ще се бие директно с Русия, ако позволи на Украйна да нанесе удари в страната с произведени на Запад ракети с голям обсег.
Запитан за възможно руско отмъщение, Столтенберг каза, че "няма опции без рискове".
"Имаме пълномащабна война в Европа, започната от Москва. Във войната няма възможности без рискове. Но продължавам да вярвам, че най-големият риск за нас ще бъде победата на президента Путин в Украйна", обясни Столтенберг.
Загрижеността за ескалацията е една от причините, поради които не е дадено разрешение на Киев да използва западни оръжия с голям обсег за удари по цели в Русия.
Столтенберг също беше попитан дали Обединеното кралство се нуждае от значително по-силна противовъздушна отбрана - и дори от прилагане на железен купол около Британските острови, подобен на този, използван от Израел.
"Няма да навлизам в спецификата на отбранителните планове на НАТО и какво трябва да направят отделните съюзници, но имаме нужда от значително по-силна въздушна отбрана", каза той. "Както срещу балистични ракети, така и срещу крилати ракети, но виждаме, че безпилотните летателни апарати могат да направят хаос, което е нещо, което не сме виждали досега. Това е част от прехода, в който НАТО ще инвестира значително повече в модерни системи за противовъздушна отбрана", добави Столтенберг.
Кийр Стармър по-рано предупреди, че НАТО трябва да "постави Украйна във възможно най-добрата позиция", когато беше попитан дали Обединеното кралство може да вдигне ограниченията върху използването на ракети Storm Shadow на руска територия.
По време на съвместна пресконференция с италианския премиер Джорджия Мелони, Стармър беше попитан за коментарите на руския президент Владимир Путин, че разрешаването на удари на далечни разстояния "би означавало, че страните от НАТО, Съединените щати и европейските страни са във война с Русия".
"Мисля, че е важно за нас да започнем от фундаменталната позиция, която е, че това е незаконна война, започната от Русия и в резултат на това Украйна има право на самоотбрана и ние имаме всички - Италия, Обединеното кралство и други съюзници, по-специално съюзниците от НАТО - подкрепят Украйна", каза Стармър.