Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг потвърди днес, че възнамерява да напусне поста си след като изтече мандатът му през есента на 2023 г. Той каза това на Срещата на върха за демокрация в Копенхаген, като изказването му е публикувано на сайта на Алианса.

"Дадох ясно да се разбере, че нямам никакви други планове, освен да напусна поста си през есента. На този пост съм два пъти по-дълго, отколкото планирах първоначално, и това е всичко, което мога да кажа по този въпрос", каза Столтенберг в отговор на въпроса дали ще се съгласи да продължи работата си като генерален секретар на НАТО, ако страните членки на Алианса го помолят за това.

Той също така изрази увереността си, че страните от Алианса ще успеят да намерят отличен негов приемник.

Това повдига въпроса кой ще бъде 14-ият генерален секретар на НАТО. А също и какви са шансовете за първи път жена да заеме поста. Почти половината от 30-те страни членки на НАТО дискретно са предложили свои кандидатури.

Дипломат от НАТО, пожелал анонимност, залага на жена от балтийските страни заради съществуващата руска заплаха, отбелязва "Дойче Веле". Министър-председателката на Естония Кая Калас или премиерката на Литва Ингрида Симоните биха могли да бъдат евентуални кандидатки. Жена от някоя от страните от източния фланг със сигурност би получила подкрепата и на Полша, чиято военна тежест в НАТО непрекъснато нараства. Споменава се и името на Зузана Чапутова, президентката на Словакия - страна с обща граница с Украйна.

Интересен кандидат в надпреварата е Клаус Йоханис, президентът на Румъния, страна със стратегическо значение за НАТО заради Черно море. Твърди се още, че Италия е препоръчала бившия министър-председател Марио Драги за нов шеф на НАТО, както и че Великобритания също има амбиции - в тази връка се споменава името на Тереза Мей.

Известни шансове има и канадската министърка на финансите Кристия Фрийланд, която е внучка на украински имигранти. В страната имаше ожесточен дебат за произхода ѝ, тъй като руските пропагандни медии повдигнаха въпроса за предполагаеми връзки на дядото на Фрийланд с нацистите през Втората световна война. В крайна сметка руските дипломати бяха изгонени от Канада. Основен проблем на Фрийланд е, че не е европейка. Съмнително е дали европейските страни от НАТО биха се отказали от поста, който традиционно им се полага. Твърди се обаче, че канадката има подкрепата на САЩ, писа "Вашингтон пост".