Стара Загора и София с най-мръсен въздух в Европейския съюз
Лондон е градът с най-високите социални разходи, сочи доклад, изготвен от НПО-а в 10 европейски държави
Стара Загора и София са с най-мръсния въздух в Европейския съюз, заяви председателят на Българска асоциация за закрила на пациентите Пламен Таушанов във връзка с излезлия днес доклад CE-Delft на координиращата организация Европейски алианс за обществено здраве (EPHA).
Докладът е изработен от консорциум от НПО с дейност в обществена полза в 10 европейски държави (Испания, Франция, Германия, Полша, Словения, Унгария, Румъния, България, Нидерландия, Италия) под ръководството на координиращата организация Европейски алианс за обществено здраве (EPHA).
Проучването изследва социалните разходи, свързани със замърсяването на въздуха в 432 европейски града в 30 държави (групата ЕС-27 плюс Великобритания, Норвегия и Швейцария).
За всички 432 града в извадката количествено определените социални разходи през 2018 г. са над 166 милиарда евро. В абсолютно изражение Лондон е градът с най-високите социални разходи.
През 2018 г. загубата на благосъстояние за неговите 8,8 милиона жители възлиза на 11,38 милиарда евро. Следват Букурещ с годишна загуба на благосъстояние от 6,35 милиарда евро и Берлин с годишна загуба от 5,24 милиарда евро. Големината на града е ключов фактор, допринасящ за общите социални разходи: всички градове с население над 1 милион са сред 25-те градове с най-високи социални разходи, свързани със замърсяването на въздуха.
В друг доклад "Глобално състояние на въздуха 2020 г.", изготвен от два здравни американски института, се изтъква, че замърсяването на въздуха е убило през 2019 година 476 000 новородени бебета, като най-много са жертвите в Индия и Субсахарска африка, предаде Франс прес.
В три четвърти от случаите главният замърсител се явяват отровните пушеци, отделяни при изгарянето на некачествени горива в процеса на готвене.
Над 116 хиляди пеленачета са починали от замърсяването на въздуха по време на първия месец от живота си в Индия. В Субсахарска Африка това печално число е 236 хиляди.
Налице са все повече сведения за вредата от замърсения въздух по време на бременността.
Според събраните данни от Института за здравно въздействие и Института за здравни измервания и оценки родилките в тези условия раждат бебета с маломерно тегло или значително преди термина.
"Въпреки че се наблюдава бавно намаляване на зависимостта на домакинствата от горивата с ниско качество, замърсяването на въздуха от подобно изгаряне продължава да бъде съществен фактор за смъртността при новородените", се казва доклада.
В глобален мащаб замърсяването на въздуха е предизвикало 6,7 милиона смъртни случая през 2019 година, което е четвъртата причина за смъртност по света.