Спасиха жена след 91 часа под руините на сграда в столицата на Мианма
Броят на жертвите от земетресението с магнитуд 7,7 по Рихтер и поредицата вторични трусове е над 2700 души, 4521 са ранени, а стотици все още са в неизвестност
Жена, която е била затисната в продължение на 91 часа под развалините след земетресението в Мианма, е спасена, съобщиха световните агенции, позовавайки се на пожарната служба.
Жената на възраст около 60 години е била намерена жива тази сутрин в столицата Найпидо, а след повече от час е била спасена и откарана в болница.
Тя е била 91 часа под развалините на сграда, която се е срутила след земетресението с магнитуд 7,7 в петък.
Експерти казват, че вероятността за намиране на оцелели спада драстично след 72 часа.
Епицентърът на земетресението беше близо до втория по големина град в страната - Мандалей.
Броят на жертвите от труса и поредицата вторични трусове се е покачил над 2700, като 4521 са ранени, а стотици все още са в неизвестност, съобщи военният началник на Мианмар. Очаква се тези цифри да се увеличат.
Земетресението засегна голяма част от страната, оставяйки много райони без електричество, телекомуникации и нанасяйки щети на пътища и мостове, което прави трудно да се прецени пълната степен на опустошението.
The Myanmar Fire Services Department said its rescue workers managed to rescue a 63-year-old woman who had been trapped in a collapsed apartment for about 91 hours in quake-hit Naypyitaw on Tuesday morning. Photo: MFSD #WhatsHappeningInMyanmar pic.twitter.com/5cyUy3luwc
— The Irrawaddy (Eng) (@IrrawaddyNews) April 1, 2025
"Нуждите са огромни и се увеличават с всеки изминал час. Прозорецът за животоспасяваща реакция се затваря. В засегнатите райони семействата са изправени пред остър недостиг на чиста вода, храна и медицински консумативи", каза Джулия Рийс, заместник-представител на УНИЦЕФ за Мианма.
Пожарната служба на Мианма, съобщи, че е спасила 403 души в Мандалай през последните четири дни и е открила 259 тела. Само при един инцидент 50 будистки монаси са били загинали при срутването на манастари, а за още 150 се смята, че са затрупани под развалините.
Световната здравна организация съобщи, че повече от 10 000 сгради са се срутили или са понесли сериозни щети в централната и северозападната част на Мианма.
В Мандалай, вторият по големина град в Мианмар, който беше близо до епицентъра на труса, 50 деца и двама учители бяха убити, след като училището се срути при земетресението, съобщи ООН.
Хората се страхуват от вторични трусове и спят навън по пътищата или на откритите полета, съобщи работник от Международния спасителен комитет.
В същото време въздухът в бившата кралска столица на Мианмар вони на мъртви тела. Толкова много трупове са се натрупали, че е трябвало да бъдат "кремирани в купчини", казват жителите на града.
Крематориумите в близост до Мандалей са претоварени, докато властите са свършили чувалите с трупове, наред с други консумативи, включително храна и питейна вода.
Хората в града се скитат по улиците в отчаяние, тъй като храната и водата намаляват.
23-годишна студентка в Мандалей, която говори за тела, "кремирани в купчини", е загубила леля си в труса. Тялото й е било извадено изпод развалините на 30 март, предаде Би Би Си.
Във вторник Мианмар проведе минута мълчание, за да си спомни за жертвите, част от седмица на национален траур. Хунтата призова знамената да се веят на половин мачта, медийните предавания да бъдат спрени и помоли хората да отдадат почитта си.
В съседен Тайланд спасителите все още претърсват руините на рухналия недовършен 30-етажен небостъргач за оцелели.
Отдолу има около 70 тела, казват спасителите и се надяват по някакво чудо един или двама да са все още живи.
Скенерите са засегли шест човешки фигури, съобщи заместник-губернаторът на Банкок Тавида Камолведж.
Тринадесет смъртни случая са потвърдени на строителната площадка, като 74 души все още са в неизвестност, докато националният брой на загиналите в Тайланд възлиза на 20.