Спасиха мъж след 120 часа под развалините на хотел в Мианма (видео)
20 часа по-рано бе изваден жив друг мъж в Найпидо
На шестия ден от опустошителното земетресение от 7,7 по Рихтер, което уби над 2800 души в Мианма, спасителни екипи успяха да извадят мъж изпод развалините в Мандалей.
Китайският спасителен екип успешно е извадил мъжа в хотел в сряда следобед във втория по големина град в страната - Мандалей. Мъжъте бил в капан над 120 часа и е бил в стабилно състояние, когато е бил спасен.
Оцелелият е преместен в местна болница за по-нататъшно лечение. Това е деветият оцелял, успешно спасен от китайските спасителни екип в Мианма, предаде Xinhua.
Chinese rescue team has pulled out the 9th survivor from the rubble over 120 hours after the earthquake in Myanmar.
— Li Zexin (@XH_Lee23) April 2, 2025
He's a tough guy as the "golden window" for post-quake rescue is only 72 hours. Good luck, man!
Whole process of the rescue: https://t.co/7tLAu7Bc2t pic.twitter.com/D2zx9XsliC
По-рано друг мъж беше изваден жив от руините на хотел в столицата на Мианмар - Найпидо. Той е бил затрупан от първите два етажа на сградата, съобщи в сряда службата за пожарна безопасност на Мианмар.
Мъжът е 26-годишен и спасен от съвместен екип от мианмарски и турски спасители в столицата Найпидо около 12:30 сутринта местно време (18:00 GMT във вторник). Състоянието му остава неясно.
Miracle in the rubble: Rescued alive 5 days after the earthquake
— Ynetnews (@ynetnews) April 2, 2025
***
A young man who worked at a hotel that collapsed in Myanmar’s capital was pulled out conscious, more than 100 hours after the deadly earthquake. The quake caused massive destruction across the country, with over… pic.twitter.com/Mnp5xwiFK3
Оцелелият мъж е работил в хотела. Местоположението му е било е установено с помощта на ендоскопска камера. След като спасителите са разбрали, че е жив, те са предприели операция за изваждането му от руините, която е продължила 9 часа.
Наин Лин Тун е бил откаран на носилка в болница тази сутрин, след като е прекарал близо 108 часа затиснат под отломките. Местната противопожарна служба публикува видео от спасителната акция. На кадрите Наин Лин Тун е покрит с прах и изглежда слаб, но е в съзнание.
Спасителните операции продължават, но надеждите за намиране на още оцелели избледняват. Първите 72 часа след земетресение се считат за "златен" прозорец за достигане до жертви, погребани живи под развалините.
Земетресението с магнитуд 7,7, чийто епицентър беше близо до втория по големина град в Мианма - Мандалей, разруши хиляди сгради, мостове и пътища.
Трусът засегна и съседен Тайланд, в чиято столица Банкок се срина строящ се небостъргач. Тази сутрин спасителни екипи извадиха още едно тяло от отломките на сградата, с което броят на загиналите в Тайланд се увеличи на 22-ма, а ранените са 34.
Представители на военната хунта, която управлява Мианма, съобщиха, че броят на загиналите при мощното земетресение, разтърсило страната в петък, е нараснал на 2886 души, а ранените вече са над 4600, допълва ДПА.
ООН призова международната общност да увеличи помощта за засегнатите райони. Най-спешна е нуждата от чиста вода, храна, подслон и лекарства.
Междувременно управляващата хунта в Мианма заяви, че нейни военнослужещи са произвели предупредителни изстрели, след като конвой на Китайския Червен кръст, навлязъл в зона на конфликт, не е последвал инструкциите да спре, предаде Ройтерс.
Говорителят на хунтата Зо Мин Тун каза, че инцидентът е станал снощи и че Китайският Червен кръст не е информирал правителството или посолството за своето присъствие в района. Зо Мин Тун добави, че служителите по сигурността са произвели изстрели, след като конвоят, който е включвал и превозни средства с местна регистрация, не е последвал разпореждането да спре.
Пекин заяви, че служителите на Китайския Червен кръст в Мианма са в безопасност.
Китайското външно министерство изрази надежда, че "всички фракции и страни в конфликта в Мианма ще поставят на първо място усилията за облекчаване на последиците от земетресението". Необходимо е маршрутите за предоставяне на хуманитарна помощ на пострадалите да останат отворени, заяви на редовна пресконференция говорителят на китайското дипломатическо ведомство Го Цзякун.
Мианмар е обхваната от насилие на фона на гражданската война между хунтата - която завзе властта с преврат през 2021 г. - и етническите милиции и съпротивителни сили в цялата страна.
Бунтовническите групи едностранно обявиха прекратяване на огъня в подкрепа на усилията за облекчаване на земетресенията, но военните отказаха да направят същото.
Часове след като труса удари в петък, хунтата започна въздушен удар в град Наунгчо, при който загинаха седем души.
Шефът на хунтата Мин Анг Хлаинг заяви, че тъй като етническите въоръжени групи все още "се обучават в подготовката за нападения", военните ще продължат "необходимите си операции в отбраната".
ООН определи въздушните удари като "напълно скандални и неприемливи".