Швеция гласува днес на парламентарни избори
Очаква се оспорвана надпревара между управляващия ляв блок и дясната опозиция
Избирателите в Швеция ще отидат днес до урните, за да изберат нов парламент. Очаква се оспорвана надпревара между управляващия ляв блок и дясната опозиция за съставяне на следващото правителство.
Министър-председателят Магдалена Андершон от Шведската социалдемократическа работническа партия, която води кампания за подобряване на качеството на социалната държава в страната, за въвеждане на повече възобновяеми енергийни източници и за борба с престъпността, се надява да удължи осемгодишното управление на партията си, съобщи БТА.
Нейният основен съперник за висшия пост Улф Кристершон от консервативната Умерена коалиционна партия обещава намаляване на данъците, по-добро образование, повече ядрена енергия и потискане на разрастващото се насилие от престъпните банди в скандинавската страна.
В настоящия състав на шведския парламент има осем политически партии - четири леви и четири десни, - което прави вероятно да има правителство на малцинството и да принуди бъдещия министър-председател да разчита на политически компромиси със съмишленици, отбелязва Ройтерс.
Партиите трябва да получат най-малко 4 процента от подадените гласове, за да влязат в 349-местния еднокамарен парламент - Риксдаг. Изборната система е пропорционална.
За пръв път традиционната десница в лицето на Умерената коалиционна партия, "Либералите" и Християндемократическата партия е готова да управлява с пряката или косвена подкрепа на крайнодясната формация "Шведски демократи". Но ако се предложи твърде значима роля на крайнодесните, например министерски пост, това може да отблъсне либералите и да затрудни съставянето на правителство, посочва Франс прес.
Вляво социалдемократите на Андершон разчитат на подкрепата на Партията на зелените, на бившите комунисти от Лявата партия и на Партията на центъра. Но последните две имат много разногласия помежду си и не искат да си сътрудничат пряко.
Следващият министър-председател - най-вероятно социалдемократката Андершон или нейният десен съперник Кристершон - ще трябва да доведе до успешен край съвместната кандидатура на Швеция и съседната ѝ Финландия за членство в НАТО. От края на Наполеоновите войни Швеция остава извън военни съюзи и е официално неутрална до края на Студената война и присъединяването си към Европейския съюз през 1995 г.
След нахлуването на Русия в Украйна крайната десница, а след това и социалдемократите, които в миналото бяха против членство в алианса, промениха позицията си в полза на НАТО и в средата на май стана възможно подаването на заявка за членство. Това задълго бе червена линия в Швеция, но сега темата е предмет на широк консенсус между основните партии. Против остават единствено бившите комунисти и зелените, допълва АФП.