Северна Корея е изпитала ново гориво при завършилото с експлозия изстрелване на сателит
"Макар и да беше провал, това е голям скок напред", коментира изследовател от южнокорейския Институт за научна и технологична политик
Северна Корея съобщи, че последният ѝ, вчерашен опит да изстреля разузнавателен сателит се е провалил на първия етап от полета на ракетата, в която е бил монтиран нов "двигател на течен кислород и керосин", съобщи Ройтерс.
Още по темата
Държавната Централна телеграфна агенция на Корея съобщи, че първоначалният анализ предполага, че причина за повредата е новият ракетен двигател с течно гориво, но в момента се разследват и други причини.
Въпреки че държавната медия не назова типа ракета и не публикува снимки, анализаторите смятат, че най-вероятно тя е била различна от ракетата "Чолима-1" използвана за успешно изстрелване на сателит миналия ноември.
"Чолима-1", която също е експлодирала при изпитания в миналото, използва хиперголични голива - субстанции, които могат да се съхраняват при стайна температура, но се запалват при взаимен контакт и поради тази причина изискват внимателно боравене.
Американски служители и независими анализатори заявиха, че "Чолима-1" е основана на системите, развити за програмата на Северна Корея за междуконтинентални балистични ракети с ядрена бойна глава, които по правило не използват течен кислород заради необходимото поддържане на свръхниски температури за съхранението им.
Сместа от течен кислород и керосин предполага, че Русия, която заяви, че ще помогне на сателитната програма на КНДР, може да е предоставила помощ, смята Ли Чун-гьон, изследовател от южнокорейския Институт за научна и технологична политика.
"Макар и да беше провал, това е голям скок напред", коментира той, посочвайки, че някои от южнокорейските космически ракети са разработени заедно с Русия преди десетилетия и използват подобна технология. Същевременно според експерта е наистина сложно да се решат проблемите, произтичащи от този тип горивна система и необходимостта от материали, които да издържат екстремно ниски температури.
Според Ли причината за смяната на типовете двигатели може би произтича от възможността Пхенян да отдели своята космическа програма за граждански цели от програмата от балистичните ракети, забранени от Съвета за сигурност на ООН.
Руски експерти са посетили Северна Корея, за да помогнат със сателитната и космическата ракетна програма на страната, съобщи южнокорейската агенция "Йонхап", цитирайки неназован високопоставен представител на силите за сигурност на Южна Корея. Нито Москва, нито Пхенян уточниха каква помощ се предоставя.
Шин Йон-у, старши изследовател в Корейския форум за отбрана и сигурност, каза, че ако Русия помогне за проектирането на новата ракета или сателит, Северна Корея също най-вероятно ще има нужда от руски компоненти в бъдеще, задълбочавайки сътрудничеството.
"Севернокорейците могат да извършат изстрелване отново скоро, ако получат и анализират правилно данните за този двуминутен полет", каза Шин. Южнокорейските военни обаче смятат, че може да отнеме известно време на Северна Корея, преди тя да предприеме втори опит.
Южна Корея публикува днес видеозаписи, които според нейните военни показват момента, когато изстрелването е завършило с неуспех. Едноминутното черно-бяло видео, снимано от патрулен кораб, и предоставено от Обединения комитет на началник-щабовете на Южна Корея, показва нещо, което изглежда като експлозия в небето.
Представители на Южна Корея, Съединените щати и Япония проведоха телефонен разговор днес и остро осъдиха изстрелването като пряко нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, забраняващи използването на технология за балистични ракети от Северна Корея, съобщи външното министерство в Сеул.
Изстрелването беше извършено броени часове след като Китай, Южна Корея и Япония приключиха тристранна среща на върха в Сеул.