Южна Корея, Китай и Япония потвърдиха значението на денуклеаризацията на Корейския полуостров
Днешната среща е първа от повече от четири години и е едновременно рестарт и ново начало на взаимоотношенията на трите страни
Лидерите на Южна Корея, Китай и Япония се срещнаха днес в Сеул за първата си тристранна среща на върха от близо пет години, часове след като Пхенян обяви намерението си да изстреля нов шпионски сателит, предадоха Франс прес, Синхуа и БТА.
"Всяко изстрелване, използващо технология за балистични ракети, би нарушило множество резолюции на Съвета за сигурност на ООН и би подкопало регионалния и световния мир и стабилност", заяви южнокорейският президент Юн Сук-йол в речта си при откриването на срещата, преди да проведе разговори с китайския премиер Ли Цян и японския му колега Фумио Кишида.
В отговор Ли Цян призова Южна Корея и Япония да отхвърлят всякакъв "протекционизъм" и отделяне от Китай, съобщават китайски държавни медии. Икономическите и търговските въпроси не трябва да се превръщат в политически игри или в проблеми на сигурността, добави той, цитиран от Синхуа.
В речта си на тристранната среща на върха в Сеул китайският премиер Ли Цян призова за цялостно възобновяване на сътрудничеството между Китай, Япония и Южна Корея с "открито отношение и прозрачни мерки", предаде той заяви, че отношенията между Китай, Япония и Южна Корея не са се променили въпреки "дълбоките глобални трансформации".
През последните четири години светът претърпя дълбоки промени, но не е трудно да се установи, че сред многобройните и сложни промени има и много неща, които са останали същите, особено желанието на страните да търсят взаимноизгодно и печелившо сътрудничество и стремежът на хората към мир, развитие и благоденствие, както и отношенията между страните, разделени от една водна ивица, подчерта Ли.
Духът на сътрудничество, формиран в отговор на кризите, както и общата мисия за поддържане на регионалния просперитет и стабилност не са се променили, заяви китайският премиер. Той напомни, че целта и първоначалният стремеж на сътрудничеството между трите страни е да се насърчава развитието, да се укрепва източноазиатското сътрудничество и да се поддържат регионалният и световният мир и просперитет.
Премиерът похвали това, което нарече рестарт на отношенията с Япония и Южна Корея, докато се срещаше с техните лидери за първите тристранни разговори от четири години насам, стремейки се да съживи диалога в областта на търговията и сигурността, възпрепятстван от глобалното напрежение. "Днешната ни среща, първа от повече от четири години, е едновременно рестарт и ново начало", заяви Ли, според публикация на китайското външно министерство в "Екс", цитирана от Ройтерс.
Очаква се Ли, южнокорейският президент Юн Сук-йол и японският премиер Фумио Кишида да приемат съвместно изявление в шест области, сред които икономиката и търговията, науката и технологиите, междучовешкият обмен и здравеопазването и застаряващото население, съобщи Сеул. Възможно е те да се споразумеят и за възобновяване на тристранните преговори за сключване на споразумение за свободна търговия, които са в застой от 2019 г. насам, според съобщения в японските медии.
По-рано Ли Цян заяви на двустранна среща с Кишида, че Пекин е готов да работи с Токио за продължаване на приятелския обмен между двете страни в различни области, по различни канали и на различни нива. Той добави, че двете страни трябва да работят заедно за поддържане на стабилна и гладка верига на индустриалните доставки и на глобалната система за свободна търговия, а развитието на всяка от тях е важно за другата, припомня Ройтерс, като цитира изявление на китайското външно министерство.
Ли също така повтори, че тайванският въпрос е "ядрото на жизненоважните интереси на Китай", и изрази надежда, че Япония ще "изпълни обещанията си и ще създаде положителна атмосфера за непрекъснато развитие на отношенията".
Японският премиер Фумио Кишида заяви, че неговата страна, Южна Корея и Китай са потвърдили днес по време на тристранна среща на върха между тях важността на денуклеаризацията на Северна Корея.
Тримата лидери обявиха също, че са се споразумели да подобрят тристранното сътрудничество. "Решихме да организираме редовно тристранни срещи", заяви на съвместната пресконференция южнокорейският президент Юн Сук-йол, цитиран от Франс прес.
Кишида подчерта на съвместната пресконференция, че стабилността на Корейския полуостров е "общ интерес" за трите азиатски държави.
По време на срещата китайският премиер Ли Цян призова всички страни към "сдържаност" на Корейския полуостров, отбелязва Синхуа.
По-рано през деня лидерите на Япония, Южна Корея и Китай се договориха да работят заедно в широк спектър от области, като например междуличностен обмен и икономическо сътрудничество, на първата си тристранна среща на върха от повече от четири години. В момент на опасения за сигурността в региона на фона на ядрените и ракетните заплахи от страна на Северна Корея, вниманието беше насочено към това дали тримата лидери ще представят единна позиция по отношение на Пхенян, който засилва икономическите и военните си връзки с Китай, отбелязва Киодо
По време на изявлението за медиите Ли Цзян, който встъпи в длъжност през март 2023 г., призова за "политическо уреждане" на въпросите, свързани със Северна Корея, чрез диалог.
Северна Корея се опитва да задълбочи отношенията си с Китай, докато Япония и Южна Корея засилват сътрудничеството в областта на сигурността, критикувайки нарастващата военна настъпателност на Пекин. На предишната среща на върха през декември 2019 г. в югозападния китайски град Чънду Япония, Южна Корея и Китай се договориха да се ангажират с "пълната денуклеаризация на Корейския полуостров".
Кишида заяви, че тримата лидери имат желание и да възобновят преговорите за подписване на тристранно споразумение за свободна търговия, които бяха спрени в началото на 2020 г. на фона на пандемията от COVID-19. По принцип азиатските държави провеждат тристранни срещи на върха ежегодно на ротационен принцип, но те понякога са били преустановявани, тъй като връзките на Япония с двете ѝ съседки се влошиха заради исторически и териториални спорове.
Неотдавна Китай наложи пълна забрана за внос на японски морски дарове след изпускането на пречистени радиоактивни отпадъчни води от авариралата атомна електроцентрала "Фукушима", започнало през август 2023 г. На двустранна среща вчера Кишида поиска от Ли Цзян незабавна отмяна на забраната за внос. Но Ли е изразил безпокойството на Пекин относно, както той е заявил "изхвърлянето на замърсена с радиация вода", според китайски медии.