Днес се навършват 50 години от "Кървавата неделя" - един от знаковите моменти на конфликта в Северна Ирландия, когато британски войници убиват в Лондондери 13 невъоръжени участници в шествие на католици за защита на гражданските права, предаде Ройтерс.

Снимка: AP/БТА

От събитието минаха пет десетилетия, но близките на жертвите продължават да търсят справедливост, каквато според тях е нужна, за да заздравеят все още незарасналите рани в обществото.

Снимка: AP/БТА

Роднини и приятели на загиналите 13 католици в "Кървавата неделя" на 30 януари 1972 г., както и на още един участник в шествието, починал по-късно от получените наранявания, се събраха тази седмица за прояви, възпоменаващи събитието, допринесло за разпалване на ожесточено междуобщностно и политическо насилие, продължило три десетилетия.

Снимка: AP/БТА

През 2010 г. съдебно разследване установи, че жертвите са били невинни и не са представлявали заплаха за военните. Резултатите от разследването накараха тогавашния британски премиер Дейвид Камерън да се извини за "неоправданите и неизвиними убийства".

Преди няколко месеца обаче прокуратурата обяви, че няма да има съдебен процес срещу единствения британски войник, обвинен в предумишлено убийство.

Вижте всички снимки ТУК>>>

Светът приветства мирния процес в Северна Ирландия през 1998 г. за това, че до голяма степен е успял да сложи край на конфликта, отнел живота на над 3000 души и противопоставил ирландски националисти, искащи обединение с Ирландия, на британската армия и лоялисти, решени да запазят Северна Ирландия като част от Обединеното кралство. Почти четвърт век след сключването на мирното споразумение обаче продължава да има разочарование.

Снимка: AP/БТА

Знамена на Парашутния полк на британските сухопътни сили, чиито войници са стреляли по протестиращите в "Кървавата неделя", бяха провесени от стълбове на уличното осветление в Лондондери преди възпоменателните прояви. Подобни прояви са се превърнали в ежегоден ритуал. Полкът осъди тези действия.