Руската Държавна дума одобри закон, насочен срещу "чуждестранните агенти"
Документът ще позволи на руските власти да обявяват за агент всеки, който според тях е под "чуждестранно влияние"
Долната камара на руския парламент, Държавната дума, одобри днес нов законопроект, който ще улесни властите да обявяват своите критици за "чуждестранни агенти", предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Агенцията определя нормативния акт като ключов инструмент за борба с инакомислието в Русия.
Властите въведоха квалификацията "чуждестранен агент" през 2012 година. Такъв етикет е поставян на хора и организации, които развиват политическа дейност и имат финансиране от чужбина, отбелязва Ройтерс.
Новият закон ще позволи на руските власти да обявяват за агент всеки, който според тях е под "чуждестранно влияние".
Определението за "политическа дейност" е разширено така, че да включва широк спектър от дейности, "противоречащи на националните интереси на Руската федерация".
Долната камара на руския парламент одобри законопроекта през 18-ата седмица от войната в Украйна, във време на повишено недоверие и враждебност към Запада, когато президента Владимир Путин предупреди руснаците да внимават за предатели, отбелязва Ройтерс.
Това решение идва в 18-тата седмица на руската война в Украйна, във време на повишено недоверие и враждебност насочени към Запада, когато президента Владимир Путин предупреди руснаците да бъдат бдителни за предатели.
"Днес усещаме намеса във вътрешните ни работи от страна на САЩ и Великобритания, както и от други държави. Страната трябва да се защитава срещу това", заяви председателят на Държавната дума Вячеслав Володин по време на обсъждането на законопроекта. "Затова аз подчертавам още веднъж: този, който се води по свирката на друг (и) получава пари за това, трябва да разбере: той е чуждестранен агент", добави Володин.
Според закона обаче за чуждестранни агенти може да бъдат обявявани и хора, които не получават заплащане от чужбина. "Чуждестранен агент е този, който е получил подкрепа и/или е под чуждестранно влияние под други форми", гласи текстът.
Тази подкрепа може да включва други форми на организационна, методологична, научна техническа или друг вид подкрепа, изключваща пари и собственост, се казва в текста.
Хората, обявени за "чуждестранни агенти" - квалификация, която напомня за времената на шпионажа по време на Студената война - са длъжни да посочват това при всяко съдържание, което публикуват, включително в социалните мрежи. Те са обект на строг финансов контрол, който ги задължава често да съобщават за своите приходи и разходи.
Новият законопроект предвижда забрана "чуждестранните агенти" да получават каквато и да било финансова подкрепа от руската държава.
Освен това ще бъде заведен отделен регистър за "хората, свързани с чуждестранни агенти". Според съавтора на законопроекта, депутата Андрей Луговой, в този регистър може да бъдат включени роднини на "чуждестранни агенти" или други хора, които са им помагали при извършването на техните дейности.
Федералната служба за надзор в сферата на съобщенията "Роскомнадзор" ще получи право да блокира сайтове по молба на министерството на правосъдието, без да се изисква решение на съда.
Списъкът на "чуждестранните агенти" в Русия до момента наброява общо 167 физически и юридически лица, включително неправителствени организации, медии и руски граждани, сред които журналисти и активисти.
За да влезе законът в сила, той трябва да бъде одобрен и от горната камара на руския парламент - Съвета на Федерацията, след което да бъде подписан от президента Владимир Путин. Тези стъпки са смятани за формалност.