Това заяви за РИА Новости Генадией Тафаев, директор на междурегионалния исторически и културен фонд "Волжка България", цитиран от БТА.

Връщането на това историческо название ще укрепи престижа на републиката, ще съдейства за развитие на езика и културата й, ще издигне нейния статут, ще привлече нови инвеститори и ще насърчи обединяването на чувашкия народ, смятат авторите на предложението.

Чувашката интелигенция лансира подобна инициатива през 20-те години на 20-и век. През 30-те обаче повечето инициатори на проекта бяха репресирани, което наложи временно отлагане на процедурите, се напомня в обръщението. Документът вероятно ще бъде разгледан от ресорната комисия в парламента на Чувашката република, посочи неговият прессекретар Олга Панова.

През октомври м.г. група чувашки интелектуалци отново поискаха от Москва да преименува републиката. В документа, подписан от тях, се казва, че "възстановяването на историческото наименование на републиката ще повиши статута на района, престижа на чувашкия език и култура, ще засили националното самосъзнание и ще увеличи инвестиционната и туристическата привлекателност на републиката".

Република Чувашия е част на Руската Федерация и е разположена в по-голямата си част на десния бряг на р. Волга. Част е от Приволжския федерален окръг и Волго-Вятски икономически район. Чувашия граничи с Нижегородска област на запад, с Република Марий Ел на север, с Татарстан на изток и с Мордовия и Уляновска област на юг. Столица на републиката е град Чебоксари. В републиката чувашите са 67%, останалите са руснаци, татарстанци и мордва. През 2010 г. чувашите са наброявали 1.44 млн. души, петият по население етнос в Русия.