Румен Радев от Мадрид: Цинично е да се предлагат по-скъпи алтернативи за газа (видео)
Посещението е първо за български държавен глава в Испания за последните 23 г.
"Цинично е в енергийно най-бедната страна в Европейския съюз да кажеш "ще намерим друг начин, но ще плащаме по-скъпо". Някои хора могат да плащат по-скъпо, но други вече са на ръба. Тези, които могат да си позволят да плащат по-скъпо и вземат решенията, трябва да мислят за онези, които не могат да си го позволят" - с тези думи президентът Румен Радев отправи поредните си критики към настоящото правителство, като този път визира справянето със ситуацията след спирането на руския газ за България. Той е на официално посещение в Испания, където говори пред журналисти след срещата си с премиера Педро Санчес и преди да бъде посрещнат от испанския крал Фелипе VI.
Вижте снимки в галерията
Решаването на проблема с газовите доставки "е в полето на изпълнителната власт", подчерта президентът. Той коментира, че това трябва да стане така, че цената за българските потребители и индустрия е да е възможно най-ниска.
Първо, получаването на газ за нас "физически е голямо предизвикателство", каза Румен Радев, отбелязвайки липсата на интерконекторни връзки. На второ място, той призова за нормативно уреждане на въпроса със съответните договори и резервиран капацитет. И трето, най-важно, за нас е каква ще е цената. Правителството трябва да вземе предвид всички тези фактори, цената на първо място, и тогава да намери решение, призова президентът.
На въпрос дали правителството се справя с настоящите кризите в момента, държавният глава отговори, че "това ще кажат хората, които все по-често виждам на улицата". И добави: "Мисля, че вчера бях достатъчно категоричен в някои свои оценки". Преди да замине за Мадрид той отправи остри критики и към вицепремиера Корнелия Нинова, и към целия кабинет, като се разграничи от намерението да се прати оръжие за Украйна.
"Такива асоциации са абсолютно далеч от реалността", пък определи той изказването на премиера Кирил Петков, че ситуацията в Украйна е подобна на Априлското въстание и че е позорно да не помогнем в тази ситуация. И отказа да коментира "злободневни български теми", докато е на посещение в Испания. Не пожела да коментира и темата с позицията му за износ на българско оръжие за Украйна. "Това е работа на парламента, нека видим официално решение", подчерта той.
Според Радев сме изправени пред продоволствена криза: "Вторична война от войната в Украйна, наред с кризата на сигурността. Пристанищата на втория по големина износител на пшеница са блокирани", отбеляза той.
За разговора с Педро Санчес
В испанската столица президентът разговаря с премиера на Испания Педро Санчес.
"Между България и Испания има отлични отношения, на диалога на политическо ниво и това е много важна предпоставка за развитие на нашите отношения оттук нататък. Поканата към български президент за първи път от 1999 г. ясно показва амбицията и на двете страни да развият своите отношения много по-интензивно", коментира Румен Радев срещата си с испанския премиер.
Това е първото посещение на български държавен глава в Испания за последните 23 години. Президентът Петър Стоянов посети Испания през юли 1999 г. А през февруари 2006 г. на визита в Българя пък бе сегашният испански крал Фелипе VI, в качеството си на престолонаследник принц Фелипе Бурбонски.
По думите на Радев, след срещата със Санчес, целта е укрепване на сигурността чрез съвременно изграждане на отбранителни способности. "Нашият залог - това е укрепването на нашата сигурност чрез съвместно изграждане на съвременни отбранителни способности. Именно тук интересът на Испания за коопериране е голям - в развитието на военната наука, на военните изследвания и най-вече в съвместно производство и излизане на пазари в трети страни. Потенциалът е огромен", каза още държавният глава.
Според него възможностите за сътрудничество между двете държави са големи. Друг сектор, в който България и Испания могат да си сътрудничат, е туризмът, убеден е Румен Радев. "Можем да се учим от Испания за начина, по който те осъществят своя зелен преход и да следваме техния много развит опит по отношение на туризма. Изключително много разчита Испания на нас за доставка на зърнени храни и това пролича в тази криза. Испания е на първо място в нашия списък за износ".
Президентът каза още, че с испанския премиер Педро Санчес са обсъдили и спрените доставки на газ. Но отбеляза, че през годините Испания е действала превантивно и в момента получава газ от САЩ, Алжир и Нигерия, като само 6% е руският газ. "Въпросът е как в случай на нужда за България да можем ние да използваме тези станции за регазификация, като в момента това е невъзможно, защото няма интерконекторни връзки от Испания, за да дойде газът у нас", каза Радев.
Държавният ни глава се срещна и с председателя на Конгреса на депутатите Меричел Батет.
Какво предстои?
Държавният глава и съпругата му Десислава ще бъдат посрещнати с официална церемония в двореца "Сарсуела" от испанския крал Фелипе VI и кралица Летисия.
Радев ще открие и испанско-български бизнес форум. В делегацията, която придружава президента, са включени представители на редица български компании в областта на информационните технологии, туризма, земеделието, строителството, които ще обсъдят със свои партньори от Испания възможностите за общи проекти.
В официалната делегация са и министърът на външните работи Теодора Генчовска, заместник-министърът на земеделието Иван Христанов, заместник-министърът по иновации и растеж Десислава Бонева, командирът на Военновъздушните сили ген.-майор Димитър Петров и председателят на групата за приятелство България-Испания в Народното събрание на Република България Инна Иванова.
Утре държавният глава ще посети Логистичния център за въоръжение и проучване близо до Мадрид и ще проведе демонстрационен полет на изтребител Eurofighter EF-20 Typhoon II на испанските Военновъздушни сили. Радев ще разгледа и Оперативния център на Южното командване на НАТО.
Между България и Испания не съществуват открити или спорни двустранни въпроси на политическо равнище, отбелязва Българската телеграфна агенция. Налице е активен диалог и взаимноизгодно сътрудничество на всички равнища в политическата сфера, в областта на инвестициите, търговията и културата, както и в борбата срещу организираната престъпност. Испания определя България като една от приоритетните за нея държави в Централна и Източна Европа.