Каква промяна може да стане за пет години! По време на последните избори за Европарламент през 2019 г. стотици хиляди хора в целия 27-местен блок организираха протести за борба срещу изменението на климата. Преди тазгодишния вот за Европарламент земеделците са на улицата с искания за по-малко екологични правила и политиците не могат да си позволят да ги пренебрегнат, пише в анализ на "Ройтерс", цитиран от БТА.

Промяна в тона на политическото говорене как да защитим планетата се очертава преди изборите за Европейски парламент през юни, дори в момент, когато изменението на климата отприщва по-тежки и с по-висока цена екстремни метеорологични условия.

"Налице е ясен отпор срещу земеделската част на "зелената сделка", заяви френският депутат от ЕС Паскал Канфен. "Но срещу останалата част няма отпор", добави той.

За да успокои фермерите, които протестират срещу ниските цени на храните и високите екологични стандарти на ЕС, миналата седмица ЕС разхлаби екологичните разпоредби за угарите, а Франция преустанови националната политика за намаляване на пестицидите.

Но цялостната визия на ЕС за "зелената сделка" за справяне с изменението на климата остава непроменена, подкрепена от повече от 25 закона, приети през последните пет години за намаляване на емисиите на парникови газове, които причиняват промени в климата.

Малко вероятно е вече въведените политики да бъдат оттеглени. Но неотдавнашните опити на ЕС да разгърне по-широки екологични политики в този пакет се провалиха. През последните месеци държави и парламенти от ЕС отхвърлиха или отслабиха нови закони за промишленото замърсяване, намаляващи употребата на пестициди и възстановяването на увредената природа.

"Не бива да смесваме околната среда и климата", заяви Петер Лизе - депутат от дясноцентристката Европейска народна партия - най-голямото политическо семейство в Европейския парламент. "Ако искаме да сме въглеродно неутрални и същевременно да сме индустриализирани... не можем да правим всичко наведнъж", каза той.

Следващи стъпки

Днешното предложение на ЕС ще бъде лакмус за политическите настроения. Европейската комисия ще препоръча амбициозна цел за намаляване на нетните емисии на парникови газове с 90% до 2040 г. Целта ще бъде насочена към насърчаване на екологично съобразните работни места и нисковъглеродните индустрии, показват проектите на предложението.

Но тази цел ще трябва да бъде одобрена от следващия състав на парламента на ЕС след изборите, което според опасенията на някои служители в Брюксел може да доведе до загуба на широката подкрепа, на която се радват политиките в областта на климата от 2019 г. насам. Социологическите проучвания показват, че повече места може да получат крайно десни и дясноориентирани партии, които се противопоставят на политиките в областта на климата.

Представители на ЕС твърдят, че резултатите от неотдавнашните избори във Финландия, Швеция, Нидерландия и Люксембург също подриват подкрепата за амбициозните зелени закони сред държавите от ЕС.

"Цялата тази зелена политика вече не се приема. Тя прави живота на хората много труден. Много оскъпява живота на хората", каза Роб Роос, депутат от евроскептичната Група на европейските консерватори и реформисти.

"Трябва да премахнем "зелената сделка", защото тя не е това, което хората искат", заяви Роос пред Ройтерс.

Социологическите проучвания сочат, че неговата група може да спечели с 27% повече места на предстоящите избори, отколкото има в момента.

Притеснения за цената

Проучванията показват, че макар голямото мнозинство от европейците да подкрепят амбициозни действия за борба с изменението на климата, има и мнозинство, което се притеснява и съпътстващите разходи.

"Това е голямото недоразумение. Хората си мислят, че ако амбициите ни са по-малки, ще бъдем по-конкурентоспособни. Това просто не е вярно", заяви българският министър на на околната среда и водите Юлиан Попов.

Попов и други привърженици на зелената политика предупреждават, че спирането на политиката в областта на климата в крайна сметка ще излезе по-скъпо, тъй като влошаването на изменението на климата ще засегне по-силно икономиките с опустошителни наводнения и пожари. Те твърдят, че зелените политики са необходими, за да се създаде технологично предимство, което ще помогне на промишлеността на ЕС да се конкурира с Китай.

Тъй като политиките за емисиите на въглероден диоксид до 2030 г. вече са договорени, новият Европарламент и Еврокомисия, които ще бъдат сформирани след изборите, ще се съсредоточат върху плановете за ограничаване на емисиите на въглероден диоксид след 2030 г. Това ще изисква по-бързо намаляване на емисиите в промишлеността и селското стопанство - политически чувствителни сектори, които се борят с високите цени на енергията и конкуренцията от чужбина.

"Рискът за конкурентоспособността на Европа... няма да бъде преодолян, ако сме слаби по отношение на климата", заяви ирландският министър на околната среда, действията в защита на климата, комуникациите и транспорта Еймън Райън, който определи конкурентоспособността на промишлеността и начина, по който политиките в областта на климата могат да я осигурят, като централна тема на изборите.

"Това е реален проблем и всеки глас е от значение", каза Райън.