Руският президент Владимир Путин каза на израелския премиер Бенямин Нетаняху в телефонен разговор днес, че Русия е готова да помогне за прекратяване на конфронтацията между Израел и палестинците, съобщи Кремъл, цитиран от Ройтерс и БТА.

"Владимир Путин информира (Нетаняху) за стъпките, които Русия предприема, за да спомогне за нормализиране на ситуацията, предотвратяване на по-нататъшна ескалация на насилието и на хуманитарна катастрофа в ивицата Газа", посочи руското президентство.

По-рано днес руският държавен глава обсъди кризата с лидерите на Иран, Египет, Сирия и Палестинската автономия и заяви, че всяка форма на насилие срещу мирни граждани е недопустима.

"Руският президент изрази искрени съболезнования на роднините и близките на загиналите израелци и подчерта, че категорично не приема и осъжда всякакви действия, жертва на които става мирното население, включително жени и деца", подчерта преслужбата на Кремъл, цитирана от ТАСС.

На израелската страна бяха представени ключовите моменти от днешните телефонни контакти с лидерите на Палестина, Египет, Иран и Сирия", уточниха от президентството.

В тези разговори Путин изрази безпокойство от катастрофалното нарастване на броя на цивилните жертви в Газа и възможното прерастване на конфликта между Израел и палестинското движение "Хамас" в регионална война, посочва Кремъл, цитиран от Франс прес.

Пред колегите си руският президент е изразил "изключителна загриженост от мащабната ескалация на военните действия, придружена от катастрофално нарастване на броя на цивилните жертви и влошаване на хуманитарната криза в ивицата Газа".

Путин заяви, че е готов да "координира усилията си с всички конструктивни партньори, за да се сложи край на военните действия възможно най-скоро и да се стабилизира ситуацията", включително чрез проекторезолюция, внесено от Русия в Съвета за сигурност на ООН, която цели установяването на "незабавно, балансирано и неполитизирано хуманитарно примирие", се казва в комюникето на Кремъл.

В телефонните разговори руският президент за пореден път е заявил, че трайното решение на израелско-палестинския конфликт изисква "създаването на независима палестинска държава".

СЗО: В Газа са останали само 24 часа за вода, ток и гориво

Междувременно Световната здравна организация (СЗО) предупреди, че в Ивицата Газа са останали само "24 часа за вода, електричество и гориво", преди да настъпи "истинска катастрофа", предаде АФП.

Регионалният директор на СЗО за Източното Средиземноморие Ахмед Ал-Мандхари заяви, че на бомбардираната и обсадена територия трябва да бъде позволено да приеме конвоите с помощи, които в момента са блокирани на граничния пункт Рафах с Египет. "Ако помощта не пристигне, лекарите ще трябва да "подготвят смъртни актове за пациентите си", каза той пред АФП.

Ръководителят на СЗО пък призова "Хамас" да освободи всички цивилни заложници, като предупреди, че войната между Израел и ислямистката групировка ще донесе само разрушения и ужас. Тедрос Гебрейесус заяви, че е сериозно обезпокоен от израелските атаки, при които невинни палестински граждани и деца "плащат цената".

"Конфликтът е ужасно напомняне за това колко бързо може да бъде изложено на риск здравето на милиони хора", заяви ръководителят на агенцията на ООН в коментар, разпространен от централата на СЗО в Женева.

Патриархът на Йерусалим е готов да бъде разменен за децата заложници на Хамас

Представителят на римокатолическата църква в Светите земи Кардинал Пиербатиста Пицабала заяви в понеделник, че е готов да размени себе си срещу децата, взети за заложници от Хамас. Коментара си той направи в отговор на въпрос по време на видеоконференция с журналисти от Италия.

"Готов съм за тази размяна, готов съм на всичко, ако това може да доведе до свобода, да прибера децата. Няма проблем. Има желание от моя страна", каза той. Според него едно от първите неща, които трябва да се направят, е да бъдат освободени заложниците, защото няма друг начин да се спре ескалацията на конфликта.

"Ние сме готови да помогнем, дори аз лично", каза той. Кардиналът подчерта, че той и неговите помощници все още не са имали пряк контакт с Хамас. "Не можете да говорите с Хамас. Много е трудно", каза той.

Пицабала ръководи римокатолическата църква в Израел и палестинските територии, Йордания и Кипър. Това е регион, който е дом на около 300 000 римокатолици. По думите му около 1000 християни са се приютили в църковни сгради в северната част на Газа, след като домовете им са били разрушени при израелски удари. "Те не знаят къде да отидат, защото движението навън е опасно", каза той.

Израел призова изтощените жители на Газа да се евакуират на юг, което стотици хиляди вече успяха да направят. Анклавът е дом на повече от 2 милиона души. По данни на ООН около един милион души са избягали от северната част на ивицата Газа в южната преди очаквана израелска сухопътна операция. Това съобщи координаторът на ООН за спешна помощ Мартин Грифитс, цитиран от БТА и ДПА.

"Основната ми грижа в момента [...] е да вкарам помощ в Газа. От изключителна важност е да се помогне на хората, които се придвижват, както и на тези, които вече са в южната част на Газа, "защото те няма да се измъкнат от Газа", каза той. Грифитс планира да пътува до Кайро утре, за да преговаря с висши египетски служители за отваряне на южната граница с Газа за доставки на помощи.

Той заяви, че ООН води "ежечасни" преговори с Израел за достъпа на помощи и че основното му послание е "спешност" предвид все по-тежката ситуация с доставките в ивицата Газа.