Путин с оферта да превърне Турция в най-големия газов хъб в Европа
„Северен поток“ може да бъде възстановен, но само ако се експлоатира, каза руският президент
Президентът на Русия Владимир Путин заяви, че загубените обеми от доставките по газопроводите "Северен поток" могат да бъдат пренасочени през Черно море.
"По този начин основните маршрути за доставка на нашето гориво, на нашия природен газ, ще минават през Турция, като в Турция ще се създаде най-големият газов хъб за Европа. Ако, разбира се, нашите партньори се интересуват от това", каза руският държавен глава.
Той също така отправи критики към идеята за въвеждане на таван на цените на петрола и заяви, че Русия няма да доставя нефт на страните, които подкрепят тази инициатива.
При това Путин цитира американския икономист Милтън Фридман, носител на Нобелова награда: "Ние, икономистите, не знаем много, но знаем как да създадем дефицит. Ако искате да създадете дефицит на домати, например, просто приемете закон, според който търговците на дребно не могат да продават домати на цена, по-висока от два цента за килограм. Веднага ще се появи дефицит на домати. Същото е и с петрола или газа".
Путин говори на пленарната сесия на международния форум "Руска енергийна седмица". Ето какво още каза руският президент:
- Световната икономика, горивният и енергийният комплекс преживяват остра криза, свързана с нестабилността на цените и пазарните дисбаланси.
- Някои участници на енергийния пазар подкопават и разрушават инфраструктурата на конкурентите си.
- Няма съмнение, че взривяването на тръбите на "Северен поток" е акт на международен тероризъм.
- Атаката срещу "Северен поток" се превърна в най-опасния прецедент, сега всяка критична инфраструктура е застрашена.
- Зад саботажа на "потоците" стоят онези, които искат да скъсат окончателно връзките между Русия и Европа. Те искат да се докопат до пазара. И онези, които могат да извършат такива взривявания. А този, на когото това е най-изгодно, е вече ясен.
- САЩ вече могат да доставят ресурси на високи цени. Както казват в приличните компании: "highly likely, всичко е ясно".
- "Северен поток" няма политически цели, а е чисто търговски проект.
- Възможно е да се ремонтират повредените трасета на "Северен поток", но това ще има смисъл само в случай на по-нататъшна експлоатация и безопасност.
- Една от нишките на "Северен поток" изглежда е в изправност и Русия е готова да започне доставки по него.
- Русия е готова за енергийни доставки за Европа, включително тази есен и зима, топката е в нейното поле. Нека просто отворят крана.
- Само през тази година спотовия механизм за формиране на цената на газа ще доведе до загуби в размер на 2 % от БВП на ЕС. Те можеха да бъдат избегнати с дългосрочни договори.
- Ако цените на енергията продължат да се покачват, Западът ще печата пари, както е правил през предходните години.
- Русия не е виновна за това, че европейците се запасяват с дърва за огрев за зимата, като през Средновековието.
- Русия няма да действа против здравия разум. Да плащаме за чуждото благополучие за своя сметка. Няма да доставяме енергийни ресурси на държави, които ограничават цените им.
- Да допуснем, че бъде въведен таван на цените на петрола. Но къде е гаранцията, че таванът няма да бъде наложен и на други сектори? Никой няма да даде такива гаранции. Западът има опит в унищожаване на традициите, а сега заплашва да унищожи и свободата на предприемачеството.
- Загубеният обем на транзита през Северния поток може да бъде прехвърлен към Черноморския регион чрез създаване на хъб за доставки през Турски поток.
- Обемът на добив на петрол в Русия преодоля спад. В перспектива до 2025 г. общото производство и износът ще се запазят на сегашните нива.
- Русия ще предлага своя газ на световните пазари. За тази цел са предвидени "Силата на Сибир", "Турски поток" и "Син поток". Русия скоро ще започне строителството на газопровода "Силата на Сибир-2" и на монголската му част - газопровода "Союз-Восток".
- Русия ще продължи прехода към плащане в национални валути за енергийни ресурси.
- Путин възложи на правителството да разшири програмата за социална газификация и нареди на регионите да предоставят субсидии на нуждаещите се граждани за закупуване на газово оборудване и свързаните с него работи на място, не по-малко от 100 000 рубли (близо 1600 евро) на връзка.