Путин обяви условията си за преговори с Киев, Донбас е приоритет №1 за Москва
Белият дом призова руския президент да спре да говори за изборите в САЩ
Руският президент Владимир Путин заяви, че украинското нахлуване в Курска област е имало за цел да забави напредването на руските войски в Донбас, но се е провалило, тъй като силите на Киев просто са били отслабени по останалата част на фронта, предадоха световните агенции.
Това е позволило на Русия да ускори офанзивата си в Източна Украйна. Държавният глава заяви, че руското настъпване към източноукраинския град Покровск е успешно. Путин подчерта, че превземането на Донбас е приоритет номер едно за Русия, предаде Франс прес.
"Целта на врага, като атакува Курска област, беше да ни накара да се изнервим и да разгърнем нашите войски от една зона в друга и да спрем нашата офанзива в ключови зони, особено в Донбас, чието освобождение е нашият приоритет номер едно", заяви Путин, цитиран от БТА.
"Сработи ли украинската тактика? Не", подчерта днес Путин. "Напротив, силите на врага бяха отслабени в ключови зони и нашите войски ускориха офанзивните операции на източния фронт", подчерта той и увери, че Украйна понася там много сериозни загуби.
В Курска област руските сили са стабилизирали ситуацията и са започнали да изтласкват прогресивно украинската армия, добави днес руският държавен глава.
Путин постави като предварително условие преди започването на каквито и да е дискусии за мир, Киев да се изтегли напълно от анексираните райони, в допълнение да се изтегли и от Херсонска и Запорожка област, за които Моска също твърди, че ги е анексирала. Това искане от страна на Русия е неприемливо за Украйна и за нейните западни съюзници, отбелязват Франс прес и БТА.
Руският президент заяви, че Русия е готова на преговори в Украйна на базата на преговорите от пролетта на 2022 г., ако Украйна поиска това, предаде Франс прес.
"Готови ли сме да преговаряме с тях? Никога не сме отказвали това", заяви руският държавен глава. "Ако възникне желание за преговори от страна на Украйна, ние няма да го откажем", допълни той.
Путин обаче добави, че преговорите трябва да се основават на документите, по които двете страни са се били разбрали и които са били де факто парафирани в Истанбул през пролетта на 2022 г. Текстовете, за които спомена Путин, обаче никога не са били направени обществено достояние и украинската страна винаги е опровергала да е имало постигнато каквото и да е споразумение тогава, отбелязва Франс прес.
Що се касае до преговорите в Истанбул през пролетта на 2022 г., Москва твърди, че е бил парафиран компромисен документ там, но че Западът е подтикнал Киев да отхвърли това споразумение. Именно тази версия на събитията Украйна отхвърля, посочва агенцията.
Путин коментира още американските президентски избори, като заяви, че Москва би искала де спечели кандидатката за президент на Демократическата партия Камала Харис. Това предизвика реакцията на Белия дом.
"Руският президент Владимир Путин би трябвало да спре да говори за предстоящите избори в САЩ", заяви говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби, цитиран от Ройтерс.
"Путин би трябвало да спре да говори за нашите избори, точка. Той не би трябвало да има предпочитания в никоя посока", подчерта Кърби, предава БТА.
По-рано днес руският президент коментира американските избори по време на Източния икономически форум във Владивосток.
"Аз вече казах, че нашият фаворит, ако може така да се каже, беше действащият президент, господин Байдън. Него го извадиха от състезанието, но той препоръча на своите поддръжници да поддържат госпожа Харис. Така ще направим и ние - ще подкрепим нея.", заяви с ирония Путин, цитиран от ТАСС.
Путин подчерта, че това е избор на американските граждани и Русия се отнася с уважение към него.
"Не е наша работа ние да определяме фаворитите. Все пак това е избор на американския народ", добави той.
Путин се пошегува, че Харис "така изразително и заразително се смее", че това говори, че при нея всичко е наред и тя няма да налага антируски санкции, пише ТАСС.
Вчера американското министерство на правосъдието повдигна обвинения срещу двама ръководители на руски медии във връзка с предполагаема незаконна схема за оказване на влияние върху изборите в САЩ през ноември чрез разпространение на проруска пропаганда, отбелязва Ройтерс.
Два месеца преди президентските избори в САЩ на 5 ноември социологическо проучване на Си Ен Ен показва, че кандидатът на Републиканската партия за президент Доналд Тръмп и съперничката му от Демократическата партия Камала Харис са с почти изравнени шансове в три ключови щата, които могат да предопределят изхода от вота - Невада, Джорджия и Пенсилвания, съобщи БТА.
Сондажът включва общо 6 щата, в които се очаква оспорвана надпревара. Вероятните гласоподаватели в Уисконсин са 50 процента за Харис и 44 процента за Тръмп, а в Мичиган - 48 процента за Харис и 43 процента за Тръмп. В Аризона Тръмп има 49 процента срещу 44 процента за Харис. В Джорджия и Невада 48 на сто подкрепят Харис срещу 47 на сто за Тръмп, а в Пенсилвания кандидатите са с равен дял гласове - 47 процента.
Според проучването 15% е делът на хората, които не са решили за кого да гласуват, така че резултатите могат да бъдат наклонени в едната или в другата посока.