Путин: Имаме позитивна реакция на предложението за сигурност, за Навални нямаме доказателства
Президентът разчита през второто тримесечие на 2022 г. Русия да постигне колективен имунитет срещу коронавируса на ниво 80 процента
Русия вижда засега положителна като цяло реакция от страна на САЩ след предложенията си за гаранции за сигурност. Това заяви днес на годишната си пресконференция президентът на Русия Владимир Путин, предаде ТАСС.
"В тази връзка бих желал да подчертая, че като цяло виждаме засега положителна реакция. Американските партньори ни казват, че са готови тази дискусия, тези преговори да започнат в самото начало на годината в Женева. И двете страни са назначили представители. Надявам се развитието на ситуацията да тръгне именно по този път", каза руският лидер.
Опонентите на Русия векове наред говореха, че тя не може да бъде победена, а само разрушена отвътре, посочи той. "Искам да припомня какво говореха нашите опоненти векове наред: Русия не може да бъде победена, може само да бъде разрушена отвътре. Което благополучно бе сторено през периода на Първата световна война, . . . и през 1990-те, когато рушаха Съветския съюз", каза Путин в отговор на въпрос на Би Би Си.
По-нататъшните действия на Москва ще зависят не от хода на преговорите по гаранции за сигурност със САЩ, а от това дали ще се гарантира сигурност на Русия, допълни Путин.
"По повод гаранциите (за сигурност) и ще зависи ли нещо от хода на преговорите - действията ни ще зависят не от хода на преговорите, а от безусловното гарантиране на сигурност за Русия днес и в историческа перспектива", каза той в отговор на въпрос.
По думите на Путин в тази връзка Русия "ясно и точно" е дала да се разбере, че "по-нататъшно придвижване на НАТО в източна посока е неприемливо".
"Да не би да поставяме ракети съвсем до границите на САЩ? Не. Тъкмо САЩ пристигнаха с ракетите си у нас, намират се на прага на нашия дом - продължи той. - Нима това е някакво прекомерно искане - да не се поставят повече никакви ударни системи край нашия дом. Е, какво необичайно има тук?"
Руският президент попита и как биха реагирали американците, ако Русия разположи свои ракети на границата на Мексико или на Канада със САЩ. "А да не би Мексико и САЩ да не са имали никога териториални въпроси? А на кого е принадлежала Калифорния? Ами Тексас, позабравили сте май? Никой не си спомня за това така, както си спомнят сега за Крим. Но и ние гледаме да не си припомняме как се е формирала въпросната Украйна, кой я е създал - Ленин, Владимир Илич, когато е създавал Съветския съюз. Съюзният договор от 1922 и конституцията от 1924 г., наистина след смъртта му, но е създадена според неговите принципи", каза Путин.
Русия не можеше спокойно да гледа кървавия преврат в Украйна през 2014 г., когато "убиваха и подпалваха хора", заяви руският лидер по повод анексията на Крим от Москва.
"Как можехме да откажем на Севастопол и Крим, на хората там, и да не ги вземем под своя закрила, под крилото си. Невъзможно нещо. Поставиха ни в ситуация, в която нямаше как да постъпим иначе. Или сме могли съвсем безучастно да гледаме какво става на югоизток, в Донбас?", запита риторично той.
Властите в Украйна изтласкват руснаците и рускоезичното население от териториите, исторически обитавани от тях, каза Путин. Със закона си за коренните народи Киев "обяви руснаците, живеещи на тази територия, на тяхна собствена територия, за некоренен народ, както впрочем и поляците, унгарците, румънците", добави той. По думите му, този закон предизвиква противоречия в отношенията на Киев с Варшава, Будапеща и Букурещ.
Лидерът на Русия отбеляза, че в Украйна е приет закон за държавния - украинския език, ограничаващ сферата, в която може да се използва руският.
Западът не е представил на Русия доказателства, че Навални е бил отровен
Западните страни не представиха на Русия нито един материал, който да потвърди евентуалното отравяне на блогъра Алексей Навални, заяви Путин, цитиран от ТАСС.
Запитан от Би Би Си за опозиционера, излежаващ в момента присъда в Русия, Путин каза: "Говорихте за човек, когото сме били отровили. Ето, многократно сме отправяли официални питания от прокуратурата на Руската федерация: дайте някакви поне материали, потвърждаващи това отравяне. Няма нито един материал, нито един за този "Новичок" или как беше".
По думите на руския лидер, Москва е предлагала на западни страни руски експерти "да пристигнат там и да поработят заедно" с тях. "Лично предложих на президента на Франция, на канцлера на ФРГ: дайте на нашите специалисти да поработят, дайте да вземем проби, да проверим основанията поне за образуване на наказателно дело. Няма, нула", каза Путин. "Няма защо да говорим за това, нека да обърнем тази страница, щом нямате отговор", добави той.
Президентът на Русия разчита през второто тримесечие на 2022 г. Русия да постигне колективен имунитет срещу коронавируса на ниво 80%.
"Трябва ни колективен имунитет някъде към 80 на сто. Надявам се догодина или поне в края на първото тримесечие или през второто тримесечие да постигнем това ниво", каза Путин.
Той изрази надежда, че санитарно-епидемиологичните ограничения няма да възпрепятстват хода на проявата. Разстоянието от масата, на която седи Путин, и местата за журналистите е близо 20 метра. Представителите на медиите спазват дистанция от 1,5 м помежду си.
Държавният лидер започна пресконференцията без традиционното встъпително слово. "Така ще е по-полезно и по-интересно за всички", обърна се той към своя прессекретар Дмитрий Песков.
Путин увери, че ще положи усилия "да задоволи любопитството" на журналистите, да ги информира "за резултатите от текущата година и какво очакваме в най-близко време, и към какво ще се стремим в своята работа".
"Газпром" изпълнява договорните си задължения, Европа сама е виновна за високите цени на енергията
Русия не може да бъде винена за енергийните проблеми на Европа и рекордните цени на природния газ на Стария континент, заяви Путин.
По думите му енергийният концерн "Газпром" изпълнява всичките си договорености и доставя газ в уговорените количества. Компанията дори е увеличила износа, посочи Путин.
Според руския президент Европа сама е създала газовите си проблеми и сама трябва да ги разреши. Една от причините за това е фактът, че властите на континента са наложили твърде много регулации на петролните и газовите компании, които така не могат да инвестират в увеличение на добива. Той предупреди Европа, че трябва да си гарантира дългосрочни договори за доставка.
Путин обясни освен това, че "Газпром" не е резервирал капацитет за доставка на газ по тръбата "Ямал-Европа", тъй като нямало поръчки. Според него газът, който от три дни тече реверсивно от Германия към Полша накрая стига до Украйна.
За отношенията на Русия със Запада, Китай и Беларус
Да бъде обкръжена Русия е трудна задача, но около нея се появяват все нови чуждестранни военни бази, заяви Путин, предаде ТАСС.
"Навсякъде около нас има бази, истина е. На изток, на юг, на север също поставят нови оръжейни системи, по море. На запад още повече (. . .) Но да бъде обкръжена територия като нашата е трудна задача. Макар че модерните средства сигурно дават възможност да се мисли за това", каза той.
По-рано руският външен министър Сергей Лавров заяви, че САЩ са обкръжили Русия с военни бази и постоянно засилват истерията край руските граници.
Постоянният натиск на Запада върху Русия може да се обясни само с това, че западните страни я смятат за прекалено голяма дори след разпадането на Съветския съюз. Защото самите европейски страни са се превърнали в малки държави, продължи Путин.
Русия бе нагло измамена през 90-те с обещания НАТО да не се придвижва в източна посока, подчерта руският държавен глава. "Нито един инч на изток, ни казаха през 90-те. И какво? Метнаха ни. Просто нагло ни измамиха - пет вълни разширяване на НАТО. И сега вече в Румъния и Полша се появяват съответни системи", каза той.
Русия и Китай развиват сътрудничество в сигурността, разработвайки съвместно високотехнологични оръжия. Развива се и двустранното сътрудничество между въоръжените сили, включително чрез съвместни учения и съвместно патрулиране по море и във въздуха, отбеляза Путин по повод руско-китайското "абсолютно всеобхватно партньорство от стратегически характер".
Единна валута в Русия и Беларус е нещо възможно, но преди това трябва да се синхронизират икономиките на двете страни, посочи руският лидер. "Ето, градим Съюзна държава (между Беларус и Русия). Нивото на интеграция между нас все още е далеч по-ниско от нивото на интеграция в Евросъюза. Да не говоря пък за единна валута, за Бога, това може би е въпрос на бъдещето, ако съответните ни икономически служби се споразумеят някак по въпроса", каза той.