"Продължавам да мисля за вас!" - как Зеленски обедини украинците през екрана
Президентът-актьор показа на световните лидери, че може да води война и с гласа си
Президентът, който отказа възможността за бягство от родината си, обстрелвана с ракети и бомби от Русия. Човекът, който намери път към сърцата на сънародниците си, за да ги успокои в началото на военните действия, а след това да убеди и мъжете, и жените, че си струва да се бият за суверенитета на Украйна. Този образ показа на света през последните две седмици Володимир Зеленски, актьор, режисьор, сценарист, продуцент, а от 2019 г. президент на втората по площ държава в Европа.
С какво прикова вниманието и спечели симпатиите на хора от различни краища на планетата и как се промени поведението му във видеообръщенията към нацията и останалите държавни лидери от началото на войната между Русия и Украйна - потърсихме мнението на доц. Жана Попова, преподавател по радио и телевизия във Факултета по журналистика и масова комуникация в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
А едно от големите предимства на Володимир Зеленски е това, че е актьор, и изключително добре играе, в добрия смисъл на думата, със своето чувство. От самото начало.
"Той успя да предизвика емпатия, да предизвика тревога, което беше изключително важно в началото. Всичко, което постигна той в собствената си държава, е благодарение на неговата лична харизма - да обедини украинците да се борят заедно с него за каузата на страната си", разказва доц. Жана Попова.
Според нея трудната задача пред украинския президент е, че трябва да говори пред много публики.
"Дотук виждаме негови обръщения към украинския народ. Но този украински народ, не бива да забравяме, че една макар и непреброима засега част, която той не отчита, се състои от рускоговорящи хора. От хора, които имат съзнанието, че са на предела. Към тях той не се обръща или ако го прави, е много рядко. Би трябвало да ги включва в този украински народ", допълва преподавателят по радио и телевизия.
Сериозна промяна в начина на говорене на Володимир Зеленски се вижда, когато в първите дни на март трябва да се обърне с много по-сериозен тон към НАТО и към световните лидери, за да потърси помощ.
"Тогава войната влезе в съвсем различен етап и той трябваше да се сблъска с това, което Путин от друга страна като лидер съобщава на собствения си народ и на враговете си. Този сблъсък като че ли Зеленски преодоля по доста труден начин - смени интонацията си, смени знака на тениската, с която се показва, и започна да води война с гласа си", смята доц. Попова.
А колкото до появяването му в градска среда, на фона на различни обекти, доц. Жана Попова припомни, че по време на война е нужна борба с пропагандата и с всичко, което може да сломи духа на хората. За да постигне това, Зеленски разчита на един прост принцип на телевизията - ефектът на присъствието. Когато се опитва да обори пропагандните слухове, че е мъртъв или че страната му ще капитулира, президентът излиза навън.
"Буквално като една военна Амели Пулен, той се появява някъде със знак, че е жив. И казва: "Аз съм тук. Аз съм пред тази сграда в Киев. Продължавам да мисля за вас!". И този ефект на присъствието, че на живо той продължава да поддържа народа си и държавата продължава да съществува, е изключително важен за хората, които продължават да се отбраняват", казва още Попова.
Символика има и в начина на обличане на Зеленски и официалните лица на страната - на преговорите с руските представители, които отиват облечени в костюми, делегацията на Украйна се появява с дрехи в зелен цвят. Това е цветът на войната.
Според доц. Жана Попова украинският президент успешно използва различни ракурси при снимането на обръщенията си. В зависимост от това, което иска да подчертае, в кадър се виждат символите на Украйна - гербът и знамето, а това играе на подсъзнателно ниво. Дори начинът, по който говори, всъщност е начинът, по който човек чете от аутокю в телевизията, казва тя.
"Трудно е да се определи кой от двамата президенти чете по-добре от аутокю - Зеленски или Путин. Но украинският президент поставя логическите ударения не там, където трябва да бъдат. Това излиза от контрола му. Например той слага ударения върху помощни думи, а не там където ги е замислил. Речите му са много добре обмислени, емоционално силни, проблемът обаче е, че неговият глас е много добре отработен. Той е предвидим. А когато има война, това разстройва човешката интонация. И затова мисля, че това е неговата слабост".
И още едно предимство за Володимир Зеленски - той е дигитален военачалник според преподавателката. Тъй като много добре знае ограниченията и на руските медии в Украйна, и на украинските в Русия, той използва други плаформи, припомня доц. Попова.
"За разлика от Путин, който седеше в кадър с два аналогови телефона. Това са два много различни модела на управление. Зеленски разчита изключително силно на тази нова битка и в канала си в Телеграм, и във Фейсбук. Неслучайно Русия забрани използването на Фейсбук, защото през тази мрежа той говори на много голяма аудитория от целия свят, която може да препотвърждава неговите послания".