Пригожин се предложи за посредник при кризата в Судан, армията отказа преговори с паравоенните
Между 10 и 20 хиляди души са избягали от Судан в Чад
Основателят на руската частна военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин предложи посредническите си услуги за уреждане на конфликта в Судан, предаде ТАСС.
В случай на необходимост, за да помогна за уреждане на съществуващия конфликт и за бъдещо благоденствие на Судан, съм готов да стана посредник в преговорите между ръководителя на суданската армия генерал Абдел Фатах Бурхан и командира на Силите за бързо реагиране Мохамед Хамдан Дагало, както и други участници в конфликта. Това се казва в отворено писмо на Пригожин, разпространено днес от пресслужбата му в "Телеграм".
Пригожин напомни, че дълго време е бил свързан със Судан и е общувал с всички лица, които вземат решения в страната. Освен това посочи, че е носител на два судански ордена, които са му били връчени през 2018 и 2020 г.
Суданската армия отказа преговори със паравоенните Сили за бърза подкрепа и заплаши да отмени прекратяването на огъня
Суданските военни изключват всякаква възможност за преговори със съперничещите им паравоенни сили за прекратяване на кризата, която разтърсва страната, и заявиха, че ще приемат само тяхната капитулация, съобщиха Асошиейтед прес и Ройтерс, цитирани от БТА.
Командващият военните сили на Судан генерал Абдел-Фатах Бурхан заяви, че в момента не вижда пред себе си партньор в преговорите за прекратяване на конфликта. "Няма друг вариант освен военното решение", заяви той в интервю по телефона пред "Ал Джазира" (Al Jazeera), в което обвини и части от паравоенните Сили за бърза подкрепа (СБП), че "затварят пътища и възпрепятстват свободното движение на хора" в много региони.
"В тези условия не може да бъде постигнато истинско примирие", каза генерал Бурхан.
Суданската армия посочи в изявление, че воденето на преговори с паравоенните СБП би било възможно, само при обсъждането на тяхната капитулация. "Няма да има въоръжени сили извън военната система", се казва в текста.
Изявлението на военните повиши вероятността от ново разрастване на продължаващото вече близо седмица насилие, което доведе населението на Судан до критична точка. Нарасна и тревогата, че здравната система на страната е на ръба на колапса. Множеството болници са принудени да затворят, а други изпитват сериозен недостиг на редица медицински консумативи.
Най-новият опит за 24-часово прекратяване на огъня, обявен снощи, не донесе кой знае какво спокойствие в повечето части на столицата Хартум, но въпреки това множество жители се възползваха от него, за да избягат от домовете си. Огромен брой хора, предимно жени и деца, напускат в търсене на по-безопасни райони, заяви Атия Абдула Атия, секретар на лекарския синдикат в страната.
Ако действащото примирие се провали напълно, това ще се превърне във втори неуспех на международната общност да накара двамата генерали - командващия военните на Судан генерал Бурхан и командира на СБП Мохамед Хамдан Дагало - да прекратят конфликта за контрол над страната.
Във вторник подобно примирие, сключено след като държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън проведе телефонен разговор с двамата генерали, се провали почти веднага.
Дипломатическите усилия за спасяване на последния опит за примирие обаче продължават. Днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган разговаря с двамата военни лидери, като призова за връщане към диалога. Лидерите на Египет, който е съюзник на суданската армия, и на Обединените арабски емирства, които са съюзници на СБП, също разговаряха днес за това как прекратяването на огъня може да се превърне в мирни преговори.
От началото на сраженията досега са загинали най-малко 330 души, а над 3300 са пострадали, съобщи Световната здравна организация. Броят на жертвите обаче вероятно е по-висок, тъй като по улиците все още има много тела на загинали, които не са прибрани, отбелязва Ройтерс.
Между 10 и 20 хиляди души са избягали от Судан в Чад
Между 10 000 и 20 000 души са избягали от продължаващите сражения в Судан, за да потърсят убежище в съседен Чад, според екипите на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) на границата, съобщи Франс прес.
"По-голямата част от пристигащите са жени и деца. ВКБООН работи в тясно сътрудничество с правителството на Чад и неговите партньори, за да оцени нуждите им и да подготви съвместен отговор", се казва в изявлението.