Президентът на Тунис Каис Сайед обяви снощи, че суспендира парламента за 30 дни, снема парламентарния имунитет на депутатите и уволнява премиера Хишем Мешиши, след ден на многохилядни демонстрации в цялата страна, насочени главно срещу управляващата умерена ислямистка партия "Ан Нахда", съобщиха световните агенции и БТА. Той обяви също, че ще поеме изпълнителната власт с помощта на нов премиер, назначен от него.

"Съгласно Конституцията, взех необходимите в сегашната ситуация решения, за да спася Тунис, държавата и туниския народ", заяви Сайед след спешно заседание с представители на службите за сигурност и армията във връзка с обстановката в страната. "Конституцията не позволява разпускането на парламента, но позволява замразяване на дейността му", добави президентът, който от месеци е в конфликт с "Ан Нахда, негов основен политически опонент и най-голямата партия в парламента.

Решението на Сайед е най-голямото предизвикателство срещу приетата през 2014 г. демократична конституция, която разделя властта между парламента, премиера и президента, който отговаря за външната политика, отбраната и националната сигурност, отбелязва Ройтерс.

Председателят на парламента Рашид Гануши, който е лидер на "Ан Нахда", обвини президента в извършване на "държавен преврат срещу революцията и срещу Конституцията". В комюнике, публикувано във Фейсбук, ислямистката партия заяви, че нейните "привърженици, както и народът на Тунис, ще защитят революцията".

Гануши започна тази сутрин седящ протест пред сградата на събранието, след като военни му попречиха да влезе. Той и някои депутати пристигнаха в парламента около 3 ч. сутринта, но не успяха да влязат, тъй като вратите бяха заключени и охранявани от военни.

Протестиращите пречеха на хора от "Ан Нахда" да се доближават до сградата на парламента. Двата лагера се замерваха с камъни и бутилки.

Революцията от 2011 г. прогони от властта автократа Зин ел Абидин бен Али и Тунис пое по пътя на демократизацията, който страната продължи да следва оттогава, въпреки социалните предизвикателства и заплахите срещу сигурността, отбелязва Франс прес.

Веднага след обявяването на решението на президента улиците в столицата и други градове се изпълниха с ликуващи тълпи въпреки полицейския час, а военни заеха позиции около сградата на парламента и националната телевизия.

Вчера в няколко градове на страната се състояха многохилядни протестни демонстрации с искания за разпускане на парламента, смяна на политическия режим и привличане под отговорност на виновните за влошаването на здравната и социално-икономическата ситуация в републиката.