Преговорите за Брекзит пред нов провал заради рибата, Лондон е непреклонен
Великобритания ще напусне ЕС без сделка, ако ЕК не промени позицията си
Постигането на търговско споразумение през идните 24 часа ще бъде трудно, преговорите може да се провалят заради спора за правата за риболов, заяви ирландският външен министър Саймън Ковини, цитиран от Ройтерс и БТА.
Днес - крайният срок, определен от Европейския парламент (ЕП) за постигането на споразумение, съобщи ДПА. Лидерите на политическите групи в ЕП заявиха, че ако има сделка до днес в полунощ, депутатите са в готовност за извънредно пленарно заседание, за да я ратифицират. Крайните срокове в хода на кризата около Брекзит обаче не бяха спазени на няколко пъти и определената сега от ЕП дата може да бъде заменена с друга, отбелязва ДПА.
Лондон нееднократно е настоявал, че последната възможна дата е 31 декември 2020 г. Ако Великобритания напусне ЕС без споразумение, ще бъдат въведени търговски мита и митнически контрол и вероятно ще има хаос в трансграничния трафик. Има опасения и от евентуален недостиг на ключови стоки.
По-малко от две седмици преди Великобритания да напусне окончателно европейския пазар, Лондон и Брюксел взаимно се призовават да отстъпят, за да предпазят търговските връзки на стойност на близо един трилион долара от налагането на мита и квоти. Преговорите срещат предимно две спънки - правата за риболов в британски води и създаването на равностойни условия за конкуренция.
"Не очаквам да се постигне лесно споразумение през идните 24 часа. Може да видим патова ситуация заради рибата", заяви министър Ковини, цитиран от в. "Сънди таймс". - "Няма да се изненадам, ако този проблем срине целите преговори. Със сигурност има потенциала да го направи", добави ирландският първи дипломат.
Ковини добави, че трудно може да си представи европейските риболовни страни като Ирландия, Франция, Белгия, Дания и Нидерландия да подкрепят споразумение, отиващо по-далеч от това, което вече е предложено.
Спорът е свързан с европейските правила за риболова, с които Обединеното кралство се е съгласило, когато се е присъединило към блока през 1973 г. Те предвиждат съседните страни членки да споделят правото на риболов в изключителните си икономически зони, които се простират на 200 морски мили от бреговата линия и се припокриват за част от страните.
Заради тези правила около половината от улова на рибарите в северните френски региони Нормандия и Бретан идва от води, които след Брекзит биха останали в британската зона. Близо 60% от уловената в британски води риба е хваната в мрежите на чуждестранни лодки.
След Брекзит голяма част от най-богатите на риба води ще останат в икономическата зона на Обединеното кралство. Правителствата на държавите, които ще пострадат от това - Франция, Ирландия Дания, Белгия и Холандия - смятат, че местните рибари трябва да продължат да имат неограничен достъп до британската зона. Обединеното кралство обаче се противопоставя на това.
Великобритания ще напусне ЕС без споразумение, ако Еврокомисията не промени позицията си, заяви по-рано източник от британското правителство, цитиран от Ройтерс.
"Ние сме длъжни да сключим евентуално споразумение правилно и при условия, които уважават това, за което гласува британския народ", подчертава източникът. ЕС обаче "продължава да отправя искания, които са несъвместими с нашата независимост", добавя той.
Не остава много време. Евентуално споразумение трябва да бъде одобрено от парламентите на двете страни. Предвид, че преговорите са на заключителния си етап, развръзката вероятно ще настъпи преди Коледа, отбелязва Ройтерс.
"Не можем да приемем споразумение, което не ни позволява контрол над собствените ни закони или води. Продължаваме да опитваме всички възможни пътища към постигане на споразумение, но без значителна промяна на позицията на Комисията, на 31 декември ще напуснем при правилата на СТО (Световната търговска организация)", заяви още източникът.
По-късно британският министър на здравеопазването Мат Ханкок повтори призивите на Обединеното кралство към Европейския съюз да отстъпи от своите "прекомерни искания", за да може да бъде сключено споразумение за търговските отношения след Брекзит.
"Искаме тези преговори да приключат с положителен изход. Аз, разбира се, искам споразумение, мисля, че всички искат споразумение", каза Ханкок пред телевизия "Скай нюз". - "За съжаление ЕС предяви някои прекомерни искания. Те не уважават резултата от референдума" (във Великобритания през 2016 г. за Брекзит), отбеляза той.
Британският премиер Борис Джонсън беше лицето на кампанията за напускане на ЕС преди референдума през 2016 г. и отдавна заяви, че не може да приеме споразумение, което не зачита суверенитета на неговата страна. Но ЕС е също толкова твърдо решен да защити своя единен пазар и иска да попречи на Лондон да получи това, което смята за "най-доброто от двата свята" - преференциален достъп до европейския пазар и предимството сам да определя правилата си, отбелязва Ройтерс.
Много предприятия се опасяват, че липсата на споразумение ще разтърси финансовите пазари, ще навреди на европейски икономики и на веригите за доставка. Британската страна изразява песимизъм, като заявява, че Брекзит без споразумение е най-вероятен. Дипломати от ЕС отхвърлят това като "театър" или преговорна тактика и повтарят, че споразумението е възможно, макар и трудно.