Пратки оръжие се стичат към Украйна, но не и германско. Байдън увери Зеленски в подкрепата на САЩ
Берлин обаче категорично отказва да изпраща смъртоносни оръжейни системи
Редица страни продължават да доставят оръжейни системи на Украйна. Дотук Украйна е получила почти 1500 тона боеприпаси, доставени със 17 полета, съобщи В Туитър военният министър Олексий Резников. Германия обаче е категорична, че няма да снабдява Киев със смъртоносни оръжия.
Същевременно президентът Джо Байдън увери в телефонен разговор украинския си колега Володимир Зеленски в подкрепата на САЩ.
Помощ от Литва и САЩ
Пратка със системи за противовъздушна отбрана "Стингър" и боеприпаси пристигнаха днес в Украйна от със самолет от Литва, съобщи министерството на отбраната в Киев, цитирано от Ройтерс и БТА.
По-рано днес два други самолета доставиха около 180 тона боеприпаси от САЩ, съобщи Олексий Резников.
Според военни представители Украйна с помощта на съюзниците си значително е подсилила въоръжените си сили и е оборудвала армията си в частност с американски и британски противотанкови системи и турски дронове.
Според САЩ и съюзниците Русия може да нахлуе всеки момент. Русия, която е струпала над 100 000 войници близо до Украйна, отрича да има подобни намерения.
Оставащите на украинска земя дипломати на САЩ ще работят от западния град Лвов, съобщи онлайн изданието "Украинска правда", като се позова на американски дипломатически източник. Засега няма коментар от посолството на Вашингтон в Киев.
Източникът на вестника посочва, че екипът на посолството ще се завърне в украинската столица възможно най-бързо, щом ситуацията със сигурността позволи това.
Вчера Вашингтон обяви, че нарежда на повечето служители в посолството си в Киев незабавно да напуснат Украйна заради заплахата от нахлуване на Русия.
Междувременно германското правителство разглежда възможността за по-нататъшна подкрепа в областта на отбраната за Украйна преди утрешното посещението в Киев на канцлера Олаф Шолц, но изпращането на смъртоносни оръжия не се обсъжда, предаде ДПА.
В списък с изделия, поискани от Украйна на фона на опасения от възможна руска инвазия, има "едно или две неща (. . .), които можем да разгледаме по-обстойно", заяви днес източник от германското правителство.
Германия твърдо против доставки на смъртоносно оръжие
Берлин ще трябва да оцени наличността на подобни изделия, които може да са необходими и на германските въоръжени сили, както и да вземе предвид политическата ситуация, съобщиха източници.
Не се очаква срещата на Шолц с украинския президент Володимир Зеленски утре да доведе до поемане на ангажимент, но се очаква Германия да се съгласи да отпусне нова финансова подкрепа за Украйна, което също беше сред исканията на Киев. От 2014 г. Германия е предоставила почти 2 милиарда евро в помощ на Украйна.
Германското коалиционно правителство, което встъпи в длъжност през декември, запазва твърдата си позиция срещу предоставянето на смъртоносни оръжия на Киев въпреки нарастващото напрежение в отношенията с Москва.
Въпреки това, след руското анексиране на Крим през 2014 г., Германия е одобрявала малки доставки на оръжие за Украйна. Съвсем наскоро германската министърка на отбраната Кристине Ламбрехт обеща да изпрати 5000 военни каски на украинските въоръжени сили. Тази възможност обаче бе посрещната с подигравки в Киев.
В списъка с изделия, поискани от Украйна, се включва и несмъртоносно въоръжение като електронни системи за следене, оборудване за разминиране, защитно облекло, цифрови радиостанции, радарни станции и устройства на нощно виждане.
Байдън и Зеленски: Дипломацията да продължи
Президентът на САЩ Джо Байдън увери в телефонен разговор украинския президент Володимир Зеленски в ангажираността на Вашингтон със суверенитета и териториалната цялост на Украйна, предаде ДПА.
Байдън заяви, че САЩ и партньорите и съюзниците им ще отговорят бързо на всяка по-нататъшна руска агресия срещу Украйна, според изявление, разпространено от Белия дом.
Двамата лидери се съгласиха за важността на продължаването на дипломацията и възпирането в отговор на струпването на руски войски по украинските граници, се допълва в съобщението.
Телефонният разговор се състоя само ден, след като Байдън имаше такъв и с руския президент Владимир Путин, докато интензивните дипломатически усилия за избягване на война в Източна Европа продължават, отбелязва ДПА.