Предложеният план за ожесточаване на имиграционния режим в Германия, внесен от опозиционните консерватори, мина в парламента с подкрепата на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), предаде ДПА.

Днешното решение на Бундестага е необвързващо за правителството, тъй като не е законодателен акт, а предложение със силата на декларация от името на парламентарна група.

Внесен от консервативния Християндемократически съюз (ХДС) втори подобен план, призоваващ властите към цялостна имиграционна реформа и увеличаване на правомощията на органите по сигурността, не успя да събере мнозинство.

Гласуването предизвика полемика в германското общество, тъй като лидерът на опозиционния ХДС Фридрих Мерц, за когото мнозина очакват, че ще бъде новият канцлер на Германия след изборите на 23 февруари, обяви, че е готов да приеме подкрепа от АзГ за прокарването на предложените от него законодателни мерки.

Всички системни партии преди това обявиха, че изключват всякакво сътрудничество с АзГ, отбелязват ДПА и БТА. 

Първият предложен план с искане за връщането на мигрантите беше приет с 348 гласа "за" срещу 345 "против" и 10 въздържали се.

Алиансът на Сара Вагенкнехт обяви, че ще се въздържи. Срещу предложението бяха Германската социалдемократическа партия (ГСДП), Зелените и крайнолявата формация "Левите".

Вторият план с призив към властите за широкообхватната имиграционна реформа събра само 109 гласа "за", 509 депутати гласуваха против, а трима се въздържаха.

В разгорещени дебати преди гласуването в пленарна зала канцлерът Олаф Шолц, който е социалдемократ, разкритикува остро Мерц и го нарече "хазартен тип", на когото не може да се има доверие да бъде следващият лидер на Германия.

Мерц поиска по-строги правила за миграцията след поредицата нападения с широк обществен отзвук във Федералната република, извършени от хора с мигрантски произход, посочва ДПА. Миналата седмица двама души бяха убити в южния град Ашафенбург, а заподозреният извършител е афганистанец, чиято молба да остане в Германия е била отхвърлена.

Преди гласуването германският канцлер Олаф Шолц заяви, че правото на убежище трябва да бъде съхранен. "Правото на убежище е неотменна част от нашата правна система и ценности. Не бива да поставяме това под въпрос", заяви той.

По думите на канцлера, който се бори за преизбиране на поста, защитата на правото на закрила е исторически дълг на Германия, предвид нацисткото ѝ минало. "По онова време от границите са били връщани германските и европейските евреи. Германия не бива да позволява това да се случва никога повече", каза Шолц. 

Той остро разкритикува Мерц за внесените предложния в Бундестага. Канцлерът посочи, че мерките, които включват и отнемане на германското гражданство на лица, осъдени за тежки криминални престъпления, са изкуствени решения, които разклащат върховенството на закона и устоите на ЕС.

"Най-голямата страна в ЕС открито ще наруши европейското право така, както само (премиерът) Виктор Орбан е посмявал да го прави в Унгария", каза Шолц пред депутатите. "Никой канцлер не е правил подобно нещо и не си е позволявал подобен хазартен ход. (...) Политиката не е покер, а германският канцлер не бива да залага всичко на карта", заяви той. 

Шолц предупреди, че консервативният блок Християндемократически/Християнсоциален съюз може след изборите да се коалира с АзГ въпреки многократните заявки на Мерц, че не би предприел подобна стъпка.

ИЗБРАНО