Северна Корея осъди предложението на президента на САЩ Доналд Тръмп за преселване на палестинците от Газа като абсурдно и обвини Вашингтон в изнудване, предадоха Ройтерс и БТА.

Предложението смазва крехките надежди на палестинците за сигурност и мир, пише в изявление, разпространено от севернокорейската държавна медия КЦТА, без да се споменава името на Тръмп. "Светът в момента ври и кипи заради бомбастичната декларация на САЩ", пише още КЦТА.

Коментарът е насочен към изявлението на Тръмп, че САЩ възнамеряват да изведат палестинците от Газа и да превърнат опустошената от войната територия в "Ривиера на Близкия изток".

КЦТА също така разкритикува американското правителство заради амбициите на Тръмп САЩ да поемат контрола върху Панамския канал и Гренландия и да променят името на Мексиканския залив на "Американски залив". "САЩ трябва да се съвземат от анахроничната си илюзия и незабавно да спрат да нарушават достойнството и суверенитета на други страни и народи", пише севернокорейската медия, която също така нарече американските власти "изнудвачи".

По време на първия си мандат Тръмп имаше безпрецедентни срещи на върха със севернокорейския лидер Ким Чен-ун. Неотдавна американският президент заяви, че отново ще се свърже с Ким, но севернокорейските държавни медии почти не са коментирали Тръмп след завръщането му в Белия дом.

ИЗБРАНО