Първа реч на Тръмп след края на мандата: За изборите, Байдън и бъдещето
Той намекна, че може да се кандидатира за трети път за президентския пост на изборите през 2024-а
Бившият американски президент Доналд Тръмп предложи серия от промени в избирателната система на САЩ, сред които ограничаване на гласуването извън избирателните секции и на дните, в които американците могат да гласуват, съобщи Ройтерс.
Предложенията си Тръмп направи в неделя в реч пред Конференцията за консервативно политическо действие в Орландо, Флорида.
Смята се, че националната кампания на демократите да мотивират черни гласоподаватели и млади хора да се регистрират, както и отказът на Тръмп да призове поддръжниците на републиканците да гласуват отсъствено, са допринесли за загубата на Тръмп на изборите на 3 ноември с около 7 милиона гласа, допълва БТА.
В Орландо бившият президент заяви, че изборният ден трябва да бъде само един, а не поредица от дни, които водят до действителната дата на изборите. "Трябва да има основателна причина някой да гласува извън секциите", каза Тръмп.
Той също предложи отмяна на гласуването по пощата, както и изискване гласоподавателите да представят документ за самоличност, когато гласуват лично, и универсална система за удостоверяване на подписа, когато гласуват извън секциите.
Речта на Тръмп е на фона на усилията на Републиканската партия да промени изборните закони след загубата си на изборите за президент и за Сенат през 2020 г. Десетки републикански конгресмени внесоха законопроекти за ограничаване на начините на гласуване в различни щати из цялата страна.
Тръмп каза още, че републиканците трябва да се борят твърдо срещу нов законопроект, който включва разпоредба, че избирателните райони за Конгреса ще бъдат определяни от независими комисии, вместо от законодателните органи на щатите. "Това чудовище трябва да бъде спряно", заяви Тръмп.
Експрезидентът отправи и остра критика към наследника си на поста - президента Джо Байдън, във връзка с темите за имиграцията и сигурността по границата с Мексико.
"Байдън имаше най-неуспешния първи месец, в сравнение с всеки друг президент", заяви Доналд Тръмп.
Той декларира, че Републиканската партия е обединена и заяви, че няма планове да прави нова партия. Нещо, което обаче обсъждал със съветниците си през последните два месеца, призна все пак Доналд Тръмп.
Доналд Тръмп също така намекна, че може да се кандидатира за трети път за президентския пост на изборите през 2024 г., съобщи Ройтерс.
В първата си реч след напускането на Белия дом пред Конференцията за консервативно политическо действие в Орландо, Флорида, Тръмп повтори твърденията си, че е спечелил изборите през 2020 г.
Бившият президент отново отказа да признае поражението си на 3 ноември миналата година и отправи остра критика към действията на президента Джо Байдън. Тръмп порица действията на кабинета на Байдън по отношение на граничната сигурност и заяви: "Те току-що изгубиха Белия дом. Но кой знае, кой знае, аз може дори да реша да ги победя за трети път."
След изборното поражение в Републиканската партия избухна вътрешна битка. Някои фигури като лидера на малцинството в Сената Мич Макконъл бързат да изтласкат Тръмп на заден план, докато други, като съюзника на Тръмп, сенатора Линдзи Греъм, смятат, че бъдещето на партията зависи от енергията на свързаната с бившия президент консервативна база.
В речта си в неделя Тръмп заяви, че Републиканската партия е единна и че той няма планове да поставя основите на трета партия - идея, която беше обсъждал със свои съветници през последните месеци. "Ние не поставяме началото на нови партии. Ние имаме Републиканската партия. Тя ще бъде единна и по-силна от когато и да било. Аз няма да основавам нова партия", каза Тръмп.
Резултатите от проучване сред участници в срещата на Конференцията за консервативно политическо действие показват силна подкрепа за Тръмп. 55 процента от тях са заявили, че биха гласували за него на изборите през 2024 г. На второ място е губернаторът на Флорида Рон ДеСантис с 21 процента.
Подкрепата на Тръмп на конференцията беше толкова силна, че участниците откриха негова златна статуя, а синът му Доналд Тръмп-младши направи игра на думи с абревиатурата на Конференцията за консервативно политическо действие (CPAC) и я обяви за "T-PAC" (от Т като Тръмп - б.ред.). Според съветник на бившия президент неговата краткосрочна цел е да създаде консервативна политическа организация, която да подкрепя кандидати, които следват политиките му.
Тръмп започна речта си с един час закъснение и заяви, че желае да спаси културата и идентичността на Съединените щати. Той отправи критика към новия президент по въпроси като имиграцията, граничната сигурност по границата с Мексико и бавното отваряне на училищата заради пандемията. "Джо Байдън имаше най-катастрофалния първи месец (на мандата) от който и да било президент в съвременната история", каза Тръмп.
Последните социологически проучвания показват одобрение на действията на Байдън от доста над 50 процента от американците.
Белият дом от своя страна показа ясно, че има намерение да игнорира речта на Тръмп. "Нашият фокус със сигурност не е върху това какво казва президентът Тръмп" на Конференцията за консервативно политическо действие, каза говорителката на Белия дом Джен Саки пред журналисти миналата седмица.