На Великденския благослов "Към града и към света" - този обед в 12 ч. - папата е носил епитрахила, който му подари премиерът Бойко Борисов на срещата им на летището в София през 2019 г., съобщава "24 часа". 

Във великденското си послание папа Франциск призова да се ускори разпределението на ваксините срещу COVID-19, особено за бедните страни. Той нарече "скандални" въоръжените конфликти и военните разходи по време на пандемия, предаде Ройтерс. 

За втора поредна година на религиозните служби по случай католическия Великден присъстваха съвсем малко хора в базиликата "Свети Петър", вместо огромни тълпи вътре и отвън на едноименния площад, съобщава БТА. 

След като отслужи литургия, Франциск отправи посланието си "Към града и света", в което традиционно прави преглед на проблемите по света и призовава за мир. "Пандемията все още се разпространява, а социалната и икономическа криза остава сериозна, особено за бедните. Въпреки това въоръжените конфликти не спират, а военните арсенали биват укрепвани и това е скандално", заяви папата. 

Франциск призова да се сложи край "на оръжейния тътен в така обичаната и превърната в мъченица Сирия, където милиони хора живеят в нечовешки условия, както и в Йемен, където събитията се посрещат с оглушаващо и скандално мълчание, а също и в Либия, където се вижда най-накрая изход от едно десетилетие на спорове и на кървави сблъсъци", предаде Франс прес. 

Главата на Римокатолическата църква също така спомена хората, които застават на страната на демокрацията и надигат мирно глас в Мианма, в която бе извършен военен преврат и в която протестите се потушават със сила от военните. Папата призова международната общност да се притече на помощ на ливанския народ, който преживява период на трудности и несигурност. 

Франциск изрази надежда, че израелците и палестинците ще намерят силата на диалога, за да постигнат стабилно решение и повтори, че подкрепя идеята за изход с две държави от израело-палестинския конфликт. Главата на Римокатолическата църква приветства и пътя на помирението, поет в Ирак, където той беше на апостолическа визита миналия месец. Това беше първото му задгранично пътуване от ноември 2019 г. Папата разкритикува остро насилието и тероризма в Сахел и Нигерия и призова за освобождаването на затворниците в конфликтите в Украйна и Нагорни Карабах. 

По отношение на епидемичната криза папата отдаде почит на медиците на първа линия в борбата с коронавируса и призова международната общност за един споделен ангажимент, за да се преодолеят закъсненията в доставките на ваксините и да се насърчи тяхното споделяне, най-вече с най-бедните страни в света.

"Навсякъде по света пандемията за жалост увеличи драматично броя на бедните и засили отчаянието на хиляди хора", припомни папата и призова държавните власти да предоставят необходимите помощи на засегнатите, които да са достатъчни за тяхното съществуване и прехрана.