Пандемията задълбочи демографските проблеми в Япония
Сватбите са намалели значително, а в страната само единици от всеки 100 бебета са родени в безбрачен съюз
Броят на сключените бракове в Япония спадна рязко в условията на пандемията от коронавирус през 2020 г., съобщи Министерството на здравеопазването. Това се прибавя към ниската раждаемост в тази богата държава и към проблемите, свързани със застаряването на населението, предаде Ройтерс.
Миналата година в Япония са били сключени 537 583 брака, спад с 12,7 процента от предходната година. Това е най-голямото процентно намаление от 1950 г., когато спадът е бил 15,1 на сто, а бумът в бракосъчетанията след Втората световна война е започнал да замира.
За разлика от някои западни държави, в Япония само само единици от всеки 100 бебета са родени в безбрачен съюз, което предполага по-силна взаимовръзка между браковете и броя на новородените.
Някои двойки отлагат сватбите си, за да изчакат момента, когато големи събирания на хора на празника им отново ще са позволени, докато други, засегнати от икономически трудности в пандемията, вероятно завинаги са се отказали от сключване на брак, каза Такуми Фуджинами от японския Изследователски институт.
Има голяма вероятност спадът на браковете през 2020 г. да намали и броя на новородените за определен период от тази година нататък, каза Фуджинами.
Годишният брой на новородените в Япония е спаднал почти наполовина през 40-те години до 2019 г., което накара бившия премиер Шиндзо Абе да нарече това явление "национална криза". Спадът в раждаемостта и дълголетието на възрастните хора направиха страната най-заставящата в света, с 35,9 милиона души - 28 процента от населението - които са на възраст над 65 години.
През последните седмици случаите на КОВИД-19 на дневна база намаляват, след пик в началото на януари. Но Токио и 9 други префектури все още са в извънредно положение.
Япония е регистрирала около 426 000 случая на зараза и 7549 смъртни случая, според обществената телевизия Ен Ейч Кей.