Бразилия регистрира нов антирекорд в броя на починалите с Covid-19 за денонощие. Смъртните случаи за последните 24 часа там са 2286, по данни на бразилското министерство на здравеопазването, цитирано от Ройтерс.

Отчетените случаи на заразяване с коронавирус за денонощието са 79 876, а от началото на пандемията те са общо над 11,2 милиона, показва официалната статистика на здравното ведомство.

Във вторник Бразилия също регистрира антирекорд (към 10 март) - 1972 нови смъртни случая с Covid-19 за денонощие.

Страната има втората най-голяма смъртност в света след САЩ, свързана с новия коронавирус. По данни на Университета "Джонс Хопкинс" към 10.00 часа българско време на 11 март починалите с Covid-19 са 270 656.

Експертите предупреждават, че скоростта на предаване на заразатасе увеличава заради по-заразните варианти на коронавируса. В сряда бившият президент Луис Инасио Лула да Силва удари по "глупавите" решения на президента Жаир Болсонаро, взети по време на пандемията.

Самият Болсонаро, който беше заснет с маска за първи път от месец в сряда, непрекъснато се опитва да омаловажи заплахата от вируса. По-рано тази седмица той каза на хората да "спрат да хленчат", припомни Би Би Си (BBC).

Нарастването на случаите постави здравните системи в повечето от най-големите градове на Бразилия под огромен натиск, като много от тях са близо до колапс, предупреждава водещият здравен център в Бразилия "Фиокруз".

Маргарет Далколмо, лекар и изследовател от "Фиокруз", заяви, че страната е "в най-лошия момент на пандемията".

"2021 г. все още ще бъде много тежка година", каза тя пред агенция Франс прес.

Бразилският вариант на коронавируса

За вариантът P1 се смята, че по-лесно предаваем от по-ранните форми на коронавирус. Смята се също така, че може да е частично устойчив на имунитет, създаден от предишни инфекции или ваксинация.

Тревогата идва поради мутациите, които носи.

Предполага се, че вариантът произхожда от Манаус, столицата на щата Амазонас в Бразилия, и затова е известен също като "вариантът на Манаус".

Вече има случаи на зараза с този коронавирус и в Европа - във Великобритания.

На този етап учените все още изследват възможностите на P1. Ранно изследване изчислява, че P1 е между 1,4 и 2,2 пъти по-лесно предаваем от традиционния вариант на коронавирус, познат от миналата година. Същото изследване предполага, че сред хората, които имат естествен имунитет след заразяване с по-ранен щам на коронавирус, P1 може да бъде в състояние да ги реинфектира в между 25% и 61% от случаите, пише "Конверсейшън" (The Conversation).

Изданието отбелязва, че е малко вероятно бразилският вариант да бъде напълно непроницаем за имунитета, генериран от ваксина. Въпреки това P1 има мутации и поведение като южноафриканския вариант и доказателствата показват, че този вариант има по-голям шанс да зарази хора, които са с поставена ваксина на Oxford/AstraZeneca, отколкото по-старите версии на вируса. Следователно и двата варианта вероятно ще имат по-голяма устойчивост и към други ваксини.