Орязват властта на президента в Казахстан, а Назарбаев е разжалван от званието „баща на нацията“
77,18 на сто от гражданите са подкрепили предложените промени в коституцията
Ключови промени настъпват в Казахстан, след проведения вчера референдум за промени в конституцията. Поправките намаляват пълномощията на държавния глава, значително засилват ролята на парламента и на местните представителни органи, системно укрепват правозащитната сфера, възстановяват Конституционния съд, затвърждават окончателно отмяната на смъртното наказание.
Изключват се и текстовете за статута на първия ръководител на страната Нурсултан Назарбаев. Очаква се това да сложи край на ерата на Назарбаев и неговия клан, управлявали страната в продължение на 30 години, предадоха по-рано световните агенции.
На вчерашния референдум за промяна на конституцията в Казахстан 77,18 на сто от гражданите са подкрепили предложените промени. Това показват предварителни данни на Централната комисия за референдума, обявени днес, предадоха световните агенции.
По данни на комисията активността е достигнала 68,06 процента. Според предварителните цифри най-голям процент от гласувалите са подкрепили промените в Акмолинска област (81,89 на сто), а най-малко хора са гласували за тях в Алмати (65,22 на сто).
Референдумът е признат за състоял се тъй като активността е надхвърлила 50 на сто. Промените в основния закон ще се смятат за приети, ако за тях са гласували над половината граждани най-малко в 12 от общо 17 региона на страната (14 области и три града от републиканско значение - Нур Султан, Алмати и Шимкент).
Казахстан, богата на минерали и въглеводороди страна, бе разтърсена през януари от насилие, в което загинаха над 230 души, припомня АФП.
Тези размирици, които бяха най-кървавите от независимостта на страната през 1991 г., бяха предшествани от мирни протести срещу покачването на цените на горивата, които се изродиха в сблъсъци между силите на реда и цивилните.
Преди размириците настоящият президент Касъм-Жомарт Токаев беше смятан за човек на предишния президент Нурсултан Назарбаев, подал оставка през 2019 г., но продължаващ да играе роля в сянка.
Но насилието от януари беляза обрат. Токаев изглежда се възползва от тази криза, за да скъса с влиянието на предшественика си и да отстрани някои негови приближени.
Сред промените на конституцията, подложени на гласуване на референдума вчера, има и това за оттегляне на титлата на Назарбаев "елбасъ" или "баща на нацията" - статут, който му даваше значителна власт. Друга поправка предвиждаше близките на лидерите да не могат да заемат значими правителствени фукции - мярка, насочена очевидно към семейство Назарбаев.
Според Токаев промените в конституцията имат за цел да отменят настоящия суперпрезидентски режим, дълго белязан от култ към личността на Назарбаев.
След кризата през януари Токаев публично разкритикува Назарбаев, обвинявайки го, че защитава богатите. Бивш племенник на Назарбаев - Кайрат Сатибалди, пък беше арестуван през март и обвинен в отклоняване на средства.