Унгарският премиер Виктор Орбан подписа правителствена резолюция, която приветства историческото съдебно решение на полския Конституционен съд. То оспорва предимството на европейското право над полското право и обвинява институциите на ЕС в надхвърляне на правомощията си, предаде Асошиейтед прес.

Решението доведе ЕС до екзистенциална криза и повдигна възможността за Полекзит (излизане на Полша от ЕС).

В резолюцията на правителството в Будапеща се призовават институциите на ЕС да зачитат суверенитета на 27-те страни членки, подчерта говорителят на Орбан Берталан Хавази пред Унгарската телеграфна агенция.

Унгарската позиция се различава значително от съвместното изявление на външните министерства на Франция и Германия, които подчертаха, че Варшава има както морални, така и правни задължения да спазва общите правила на ЕС, към който Полша се присъедини през 2004 година.

Будапеща подчертава, че лошите практики на институциите на ЕС, които пренебрегват принципа на делегиране на пълномощията, са довели до разглеждането на въпроса за върховенството на националното и европейското право от страна на полския Конституционен съд. "Върховенството на европейското право би трябвало да важи само в области, където ЕС е компетентен", като основанията за това са заложени в европейските договори, се казва в резолюцията на унгарското правителство. В нея се напомня още, че институциите на ЕС са длъжни да зачитат националната идентичност на отделните държави.

Междувременно Външното министерство на Полша заяви, че ще продължи да спазва европейските закони след решението на Конституционния съд, съобщи Ройтерс.

В изявлението на външното министерство се подчертава, че Полша зачита международното право. "Всички задължения, произтичащи от първични и вторични закони на ЕС остават в сила и следователно ще продължат да бъдат спазвани изцяло в Полша".

"Разпоредбите на Договора за ЕС, посочени в съдебното решение, остават в сила. Това, което не може да бъде прието, са само формите на тяхното тълкуване или приложение, които нарушават Конституцията", добавя полското външно министерство.