Омикрон е съществувал далеч преди Алфа и Делта, но останал скрит
Две трети от германците подкрепят идеята ваксината да стане задължителна
Варианти на коронавируса, предшестващи Омикрон, вероятно са съществували отдавна, заяви един от откривателите на новия вариант, цитиран от ДПА.
"Според сегашните ни информация, ранна форма на Омикрон се е оформила като отделен тип още преди появата на Алфа и Делта", заяви Волфганг Прайзер от университета Стеленбош, близо до Кейптаун.
Този тип вирус вероятно е еволюирал в продължение на месеци, без да привлече внимание. "Въпросът е: защо Омикрон остана скрит толкова дълго и едва сега се разпространи? Дали не са липсвали една или две мутации, които да му позволят да се разпространява бързо", попита Прайзер.
Най-старите доказателства за варианта до момента датират от първата половина на ноември. Омикрон, открит за пръв път в Република Южна Африка и Ботсвана, има особено голям брой мутации, засягащи и протеина, чрез който се прикачва за човешките клетки.
В Германия до момента са потвърдени 4 случая и има подозрения за още 8. Експерти обаче предполагат, че вече има други случаи. Според Европейския център за контрол и превенция на заболяванията до няколко месеца вариантът може да стане доминиращ в Европа. Засега няма конкретни данни доколко е заразен и дали води до по-тежко протичане на болестта, но по предварителна информация Омикрон има сериозни предимства пред варианта Делта.
Успоредно с това близо две трети от германците биха подкрепили предложение ваксините срещу Ковид-19 да станат задължителни - такова предложение ще бъде внесено в парламента. Това показва публикувано проучване, цитирано от ДПА на фона на апела на председателя на ЕС държавите-членки да обмислят задължителната ваксинация. Вероятният бъдещ канцлер Олаф Шолц вече заяви, че има намерение да внесе в Бундестага проектозакон за задължителната ваксинация през февруари или март.
63 на сто от запитаните германци са подкрепили имунизацията срещу коронавируса да стане задължителна за живеещите в Германия. 30 на сто са се обявили против, а 7 на сто не са дали отговор. В проучването на института ЮГов, проведено от 1 до 3 декември, са участвали 2067 души.
При започването на ваксинацията в Германия преди около година, в края на декември 2020 г., около 56 на сто подкрепяха задължителната ваксинация, а 33 на сто бяха против.
Вероятният бъдещ канцлер Олаф Шолц заяви, че има намерение да внесе в Бундестага проектозакон за задължителната ваксинация през февруари или март.
По данни на института Роберт Кох броят на случаите е намалял леко. Новите случаи са 42 055, а заразените на 100 000 души за последните 7 дни са 439,2. Предишната седмица новите случаи бяха 44 401, а броят на заразените на 100 000 души за една седмица - 446,7.
Институтът обаче предупреди, че много случаи вероятно не се съобщават, защото нарастването на броя на хоспитализациите не оставя на здравните работници достатъчно време за проследяване и записване на всички случаи.