"Ню Йорк таймс": Николай Младенов спечели доверието на всички, с които е работил
"Много честен посредник" и "Гордеем се, че го познаваме" са само част от отзивите за българина, който внезапно отказа високопоставен международен пост
Превантивната дипломация, поради естеството си, често не води до гръмки заглавия за практикуващия я. През своите близо шест години като специален пратеник на ООН за конфликта между Израел и палестинците Николай Младенов работи тихо и вън от светлината на прожекторите за предотвратяване на ескалация в ивицата Газа, за съхраняване на възможностите за двудържавно решение на конфликта и за събиране на подкрепа за нормализиране на отношенията между Израел и арабските страни като много по-предпочитана алтернатива на израелско анексиране на земи в Западния бряг, пише в. "Ню Йорк таймс" по повод отказа на българина да стане специален пратеник на ООН в Либия, предаде БТА.
Но Младенов постигна най-малко един зрелищен успех: той си спечели уважението на всички, с които е работил, мнозина от които се гледат един друг като врагове, отбелязва вестникът в статия, публикувана в днешното му електронно издание.
"Много честен посредник", каза за него Рами Хамдала, бивш палестински премиер.
"Аз лично разчитах на него", заяви Моше Кахлон, бивш финансов министър на Израел.
"Почтен човек", посочи Джейсън Грийнблат, бившият специален пратеник за Близкия изток на правителството на американския президент Доналд Тръмп.
"Гордеем се, че го познаваме", заяви Халил ал Хая, заместник-ръководител на Хамас в Газа.
48-годишният Младенов, чийто последен работен ден като специален пратеник приключи в четвъртък, се завръща в родната си България, след като внезапно отказа да бъде назначен на друг високопоставен пост, в Либия, за да се бори с, по думите му, сериозен здравен проблем, отбелязва "Ню Йорк таймс".
Вестникът припомня, че през 2016 г. Николай Младенов насърчи основните посредници на преговорния процес в Близкия изток, САЩ, Русия, ЕС и ООН, да съставят доклад с предвидени в него конкретни стъпки, който поне да съхрани възможността за двудържавно решение.
Предприемането на действия при липсата на преговори бе в разрез с господстващата тогава дипломатическа доктрина, че най-важното е възобновяването на преговорите.
"Не мисля, че нещата стават така. Може да разполагате с най-добрата сделка на света", но докато палестинците в Западния бряг и Газа са скарани, "едва ли ще можете да я реализирате", казва Младенов.
Оттогава неговият подход си спечели широко признание.
В Газа, една територия постоянно на ръба на нова война, Младенов превърна в своя мисия предотвратяването й, пише "Ню Йорк таймс" и припомня посредническите усилия на българския дипломат за успокояване на напрежението.
Младенов бе един от първите хора на висок пост, които стигнаха до заключението, че нищо не може да спре израелския премиер Бенямин Нетаняху да изпълни обещанията си за анексиране на Западния бряг, но и че той може да бъде убеден да се откаже от анексията в името на нещо по-важно - нормализирането на отношенията с арабски страни, които отдавна отхвърлят еврейската държава.
Младенов не си приписа заслуги за постигнатите от Израел споразумения за нормализиране на отношенията с арабски държави, но работи за утвърждаването на идеята нормализирането на отношенията да бъде използвано като награда за Израел заради отказа от плановете за анексия.
Палестинците възприемат споразуменията между еврейската държава и арабски страни като предателство, но Младенов изтъква, че в дългосрочен план тези сделки ще облагодетелстват и тях, отбелязва вестникът.
"Сега има споразумение. Това е важното. Нито Израел, нито арабските страни ще искат да го провалят. Това създава лостове на влияние за някои страни в Израел", изтъква дипломатът..
Младенов не беше фен на мирния план на Тръмп, но според него текущите промени създават вълнуващи възможности за неговия приемник на поста пратеник на ООН Тор Венесланд от Норвегия.
"Това е различен свят. И въпреки всичките си недостатъци, може би всъщност е един по-добър свят", обобщава Младенов.