Европейските съюзници на Украйна не постигнаха съгласие по предложението за разполагане на чуждестранни въоръжени сили в страната, които да гарантират прилагането на евентуално мирно споразумение и само някои от тях искат да участват - това заяви след срещата в Париж френският президент Еманюел Макрон,  цитиран от Асошиейтед прес и БТА.

Той инициира среща на върха във френската столица на т. нар. "коалиция на желаещите". Около 30 държави съюзници на Киев обсъждаха в продължение на повече от три часа в Елисейския дворец окончателното изготвяне на гаранции за сигурност на Украйна.

"Френско-британски части ще бъдат изпратени в Украйна"

"Не постигнахме единодушие. Въпреки това не ни е необходимо единодушие, за да го направим", заяви френският президент по отношение на инициативата на Франция и Великобритания. По думите му двете страни ще продължат работа по създаване на предложения подобен контингент. Ще има гарантиращи сили с участието на няколко европейски държави, които ще бъдат разположени", каза Макрон.

Целта е "френско-британските части да бъдат изпратени в Украйна през следващите дни, за да работят в тясно сътрудничество с украинските партньори там", каза още Макрон, цитиран от n-tv.de

По-рано френският президент заяви на съвместна пресконференция с украинския си колега, че Франция и Великобритания подкрепят идеята за разполагане на мироопазващ контингент в Украйна. Тази сила обаче няма да се разположи на фронтовата линия, вместо това следенето на примирието в зоната на конфликт ще се провежда от друг контингент, най-вероятно под надзора на ООН.

Във френската столица днес се събраха президентите на Украйна, Франция, Литва, Финландия и Кипър, временният президент на Румъния, канцлерът на Германия, премиерите на Великобритания, Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Полша, Португалия, Чехия, Словения и Швеция. Сред присъстващите са вицепрезидентът на Турция, председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия, както и генералния секретар на НАТО. Австрия, Австралия и Канада ще бъдат представени на равнище посланици.

Един от разглежданите варианти бе именно разполагане в украинската страна на европейски мироопазващи сили като част бъдещо мирно споразумение с Русия. 

По-рано френското президентство заяви, че Макрон е разговарял със своя американски колега Доналд Тръмп преди срещата. Разговорът се е състоял след срещата между Макрон и Зеленски вчера, според същия източник, цитиран от Франс прес.

Преди началото на днешния форум, генералният секретар на НАТО Марк Рюте се е срещнал с британския премиер Киър Стармър, както и с президентите на Франция и Украйна, обяви самият той в социалната мрежа "Екс".

"Тази сутрин се срещнах с британския премиер Киър Стармър, а след това и с френския президент Еманюел Макрон и украинския президент Володимир Зеленски, за да подготвим днешната конференция в Париж и да координираме усилията си в подкрепа на справедлив и траен мир в Украйна", написа Рюте в "Екс".

Зеленски: Русия не иска никакъв мир

Според украинския президент Русия не иска никакъв мир, а условията ѝ за прекратяване на огъня в Черно море са нереалистични

Снимка: AP/БТА

След края на разговорите президентът Володимир Зеленски заяви, че "Русия не иска никакъв мир" и че "руските условия за прекратяване на огъня в Черно море са нереалистични", цитират го Ройтерс и БТА. Според него Москва се опитва да протака преговорите, "за да заграби повече украинска земя", а в вдигането на санкциите срещу Русия сега би било "катастрофа за дипломацията". 

Зеленски дори заяви, че приемането на нови кръгове санкции ще бъде необходимо, докато Русия не прекрати войната. А преди срещата, в публикация в социалните мрежи, придружена със снимка на събралите се в Париж лидери, Зеленски написа: "Европа може да се отбранява. Можем да го докажем". 

Санкциите срещу Русия - "грешка е да се спират"

Съюзниците на Украйна изключиха възможността за отмяна на санкциите срещу Русия, като вместо това обсъдиха тяхното засилване, за да увеличат натиска върху Москва за започване на мирни преговори, предаде Франс прес.

Германският канцлер Олаф Шолц заяви след срещата, че би било сериозна грешка санкциите да бъдат отменени сега. 

"Няма смисъл да се отменят санкциите срещу Русия, докато няма постигнат мир (с Украйна)", аргументира се Шолц и изрази съжаление, че постигането на мира изглежда много далечна перспектива. 

"Това, което обсъдихме, е как можем да разширим санкциите", заяви на свой ред британският премиер Киър Стармър в присъствието на украинския президент. "Обсъдихме плановете за възстановяване на мира, мобилизацията на въоръжените сили и оперативните планове, независимо дали са въздушни, сухопътни, или морски", каза той и увери Зеленски: "Ще ви окажем пълната си подкрепа толкова дълго, колкото е необходимо".

Съюзниците на Киев са единодушни, че санкциите срещу Москва не трябва да бъдат отменяни, дори е нужно да се разширят

Снимка: AP/БТА

Британският премиер каза още, че западните съюзници на Украйна от Европа ще бъдат в готовност да приведат в действие всяко мирно споразумение за Украйна, предаде Ройтерс.

"Ние ще бъдем в готовност да приведем в действие мирно споразумение когато неговият вид бъде изяснен и ще работим заедно, за да гарантираме сигурността на Украйна, така че да може да се отбранява и възпира (атаки) в бъдеще", заяви Стармър на пресконференция в Париж. 

Той подчерта, че би искал мирното споразумение с Украйна да бъде сключено до дни или седмици, а не след месеци. Стармър е категоричен, че в момента не е време за облекчаване на санкциите срещу Русия.

"Абсолютно е ясно, че Русия се опитва да отлага, играе игри, и това трябва да ни е съвсем ясно", каза още британският премиер. "Това означава, че има три решения. Първо - повече подкрепа за Украйна, за да гарантираме, че Украйна е във възможно най-силната позиция. Второ - пълно разбиране, че в момента не е време за вдигане на санкции, дори напротив", допълни той.

Стармър посочи, че по време на срещата са обсъдени военни и оперативни планове и приветства "мобилизацията" на Европа "в мащаб, невиждан от десетилетия". "Обединихме 30 страни, които тази сутрин казаха открито, че никога не са виждали Европа толкова силна от много дълго време и под това имам предвид Европа, а не институциите в Европа", заяви още британският премиер.

На откриването на срещата на високо равнище на съюзниците на Киев председателят на Европейския съвет Антонио Коща също заяви, че е необходимо да се поддържа натискът върху Русия чрез санкциите, приети след нашествието в Украйна през 2022 г.

"Най-добрият начин да подкрепим Украйна е да се придържаме към нашата цел за постигане на траен и справедлив мир. Това включва да запазим натиска върху Русия чрез санкции", заяви Коща, който оглавява органа, представляващ ръководителите на 27-те страни от ЕС.

Френският първи дипломат от Китай: Пекин може да убеди Москва да седне на масата за преговори

Докато трае срещата на върха в Париж, френският външен министър Жан-Ноел Баро разговаря в Пекин с китайския си колега Ван И в Пекин, предаде Франс прес. Баро заяви след това, че Китай може да "убеди" Русия да седне на масата за преговори, за да сложи край на войната и че Париж и Пекин "трябва да се координират, за да подкрепят траен и устойчив мир в Украйна". 

Докато траеше срещата в Париж, френският външен министър Жан-Ноел Баро се срещна в Пекин със своя колега Ван И

Снимка: Pool Photo via AP/БТА

Китай и Франция ще проведат тази година три диалога на високо равнище по стратегически, икономически, финансови и културни въпроси, заяви от своя страна Ван И, цитиран от Ройтерс. Той описа разговорите с френския си колега като "конструктивни" и заяви, че двете страни ще използват механизма за консултации между външните министерства за задълбочена комуникация по общи проблеми.

"На фона на дълбоки промени в международната обстановка двете страни, като всеобхватни стратегически партньори, трябва да демонстрират историческо съзнание, да подкрепят многостранността и да се противопоставят на едностранчивостта" в международните отношения, добави той на пресконференцията след срещата.

ИЗБРАНО