Чешкият министър-председател Петър Фиала заяви днес, че правителството му се е отказало от плановете за задължителна ваксинация срещу COVID-19, за да не засилва разделението в обществото, предадоха Ройтерс и ТАСС.

"Правителството взе решение, че (в Чехия) няма да има задължителна ваксинация (срещу COVID-19)", каза Фиала на пресконференция.

"Това не променя нашата позиция по отношение на ваксинацията. Тя несъмнено е най-добрият начин за борба с COVID-19 . . . но не искаме да задълбочаваме разцепленията в обществото", заяви той.

Фиала каза, че неговото десноцентристко правителство не вижда причина да въвежда задължителна ваксинация, каквато предишните управляващи в Чехия планираха в някои сектори.

През декември предишното правителство разпореди от март 2022 г. да бъде въведена задължителна ваксинация за персонала в болниците и старческите домове, за полицаите, военните и някои други професии, както и за хората над 60-годишна възраст. Това доведе до протести.

Новото правителство отмени разпоредбата. Промяната в политиката става в момент, в който Чехия регистрира върхови равнища на заразяване с коронавирус.

Здравното министерство заяви, че вчера са регистрирани 28 469 нови случая, което е най-големият дневен брой заразявания в страната от началото на пандемията.

В същото време е отчетено намаляване на хоспитализациите - вчера те са били 1635 в сравнение с 1761 предишния ден.

Правителството на Фиала съкрати сроковете за карантина и изолация и нареди задължително тестване на работниците в компаниите от тази седмица.

Междувременно над 70 театри, музеи и концертни зали в Нидерландия отвориха врати днес с цел да покажат непоследователността в разпоредбите за борба с коронавируса, предаде ДПА.

Културните обекти се превърнаха във фризьорски салони и студия за йога. Протестната акция беше кръстена Театър "Фризьорски салон" и е идея на известния нидерландски актьор и кабаретен артист Дидерик Еббинге. Тя цели да покаже непоследователността на закона, който позволява на хората да ходят на покупки или на фризьор, но не и да посещават музеи и театри. Строгият локдаун в страната приключи в събота, но на ресторантите и културните обекти е наредено да останат затворени.

Музеят "Ван Гог" в Амстердам беше превърнат в козметичен и фризьорски салон, в който посетителите можеха да получат маникюр, докато се наслаждават на безценни произведения на именития нидерландски художник.

"Искаме да подчертаем, че е безопасно музеят да бъде посещаван", заяви директорката Емили Горденкер.

200-те места за фризьорски процедури в амстердамски театър бяха продадени за минути, може би защото се очакваше популярни кабаретни актьори да изнасят представление, докато посетителите получават нови прически.

Кметове в цялата страна изразиха симпатия към протестите, но въпреки това се намесиха. Някои театри бяха принудени да продължат акцията си на открито, а други получиха официално предупреждение.